Po około roku intensywnych prac wielomilionowa inwestycja Bogdana Hajkowskiego dobiegła końca. W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele firm współpracujących ( m.in. Wipasz, Adler Agro, DeLaval i Mlekpol), PFHBiPM, Burmistrz Dąbrowy Białostockiej, prezes Banku Spółdzielczego w Sokółce i wielu innych zaproszonych gości i rolników, łącznie ponad sto osób.

Bogdan Hajkowski jest młodym dynamicznym hodowcą z wizją, którą sukcesywnie realizuje. Jak mówił o nim podczas wystąpienia dr Leszek Jarosz, Prezes  DeLaval  Sp. z o.o. – gdy przejmował od ojca gospodarstwo kilkanaście lat temu w oborze było 35 krów. Dzisiaj jest 207 sztuk z wydajnością ponad 8 tys. litrów mleka. Z kolei poseł na Sejm i Prezes SM MLEKPOL w Grajewie Edmund Borawski przypomniał, że Hajkowski jest największym dostawcą mleka do Spółdzielni wśród tradycyjnych gospodarstw rodzinnych. W 2011 roku dostarczył ponad 1,3 mln litrów mleka. W 2008 (pierwszy rok współpracy z Mlekpolem) było to 720 tys. litrów, czyli w cztery lata prawie podwoił produkcję.

Docelowo w nowej oborze znajdzie się 520 sztuk krów mlecznych z ośmioma robotami udojowymi VMS firmy DeLaval. Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. W tej chwili zainstalowane są cztery roboty w jednej z połówek obory. Krowy trafią do niej ok. połowy czerwca. Po osiągnięciu pełnej obsady Hajkowski będzie produkował ok. 3,5 mln l mleka rocznie, ma to nastąpić wg jego wypowiedzi w ciągu dwóch lat. Zbiornik na mleko o pojemności 23 tys. litrów w zupełności wystarczy do takiej produkcji.

Obora robi naprawdę potężne wrażenie. Już jej same wymiary 106 na 43 m powodują, że jej powierzchnia jest prawie zbliżona do boiska do piłki nożnej. Zbiornik na gnojowicę pomieści 3 mln litrów. Jego wymiary to 8 m wysokość i 22 m średnica. Szczegółowe wyposażenie obory przedstawione jest w poniższej galerii.

Hajkowski uprawia 150 ha użytków zielonych i 110 ha kukurydzy. Do ich „obsługi” używa m. in. 3 ciągniki TM, TLA, T6070, prasa oraz zupełnie nowy ciągnik T7.270 i sieczkarnia FR9060 firmy New Holland, a także dwie kosiarki frontowe ALPHA motion, dwie przyczepy JUMBO Combiline 7200, zgrabiarka, przetrząsacz firmy Poettinger. Podobał się artykuł? Podziel się!