Rozwój gospodarstwa mleczarskiego związany jest najczęściej ze zwiększeniem wielkości stada, co wymusza niejednokrotnie zmianę systemu utrzymania zwierząt i jednocześnie zmianę systemu udoju. Gospodarstwa, w których krowy utrzymywane były na uwięzi i dojone dojarką rurociągową, decydując się na powiększenia stada, najczęściej wybierają wolnostanowiskowe utrzymanie krów. W tym momencie rodzi się pytanie, jaki system udoju wybrać? Niektórzy producenci ze względu na większy komfort pracy decydują się na wybór robota udojowego. Jednak stosunkowo wysoki koszt zakupu i konieczność utrzymywania określonej na jednostkę udojową liczby krów, aby inwestycja była opłacalna, sprawia, że hodowcy częściej decydują się na montaż dojarni w hali udojowej. Hala udojowa jest o wiele bardziej elastycznym rozwiązaniem, które łatwiej dopasować do wielkości utrzymywanego stada. Hala udojowa wraz z dojarnią stanowi jeden z elementów obszaru dojenia, w skład którego wchodzą także poczekalnia, korytarz powrotny oraz pomieszczenia do schładzania i przechowywania mleka. Konstrukcja i urządzenie całego obszaru powinny ułatwiać krowom swobodne poruszanie bez ryzyka urazów i stresu. Warto gruntownie przemyśleć nie tylko wybór samego systemu doju, lecz także rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych oraz elementów wyposażenia, tak aby dojenie przebiegało sprawnie i bez zbędnego stresu dla zwierząt.

Do podstawowych rodzajów dojarni instalowanych w halach udojowych można zaliczyć dojarnie typu: rybia ość, bok w bok, tandem oraz karuzela.

RYBIA OŚĆ

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów dojarni stosowanych w halach udojowych jest dojarnia typu rybia ość. Jak sama nazwa wskazuje, ustawienie krów w hali przypomina układ rybich ości. Wyposażenie w profilowane bariery piersiowe z regulacją oraz profilowane bariery tylne zapewniają płynny ruch krów oraz bezpieczeństwo dojarza. W tej dojarni krowy ustawione są do dojarza tyłem, pod określonym kątem. W zależności od danego modelu może to być nachylenie od 30o do 60o. Dzięki takiemu ustawieniu krów dojarnia tego typu zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Wymiary dojarni zależą m.in. od wyboru kąta ustawienia krów. Przykładowo dojarnia firmy DeLaval, licząca 2 razy po 10 stanowisk, o kącie 30o, będzie miała długość 13,60 m, natomiast długość takiej samej dojarni, tylko z ustawieniem krów pod kątem 60o, będzie...

Cały artykuł w najnowszym październikowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

 

Podobał się artykuł? Podziel się!