PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Higiena porodu to zdrowy rozród

Higiena porodu to zdrowy rozród Udzielanie pomocy przy porodzie wymaga zachowania wysokiej higieny, fot.Ł.Ch.

Udzielając pomocy podczas porodu krowy należy zachować wysoki poziom higieny, co przełoży się na poprawne funkcjonowanie układu rozrodczego w kolejnych fazach cyklu produkcyjnego.Prawidłowy przebieg porodu decyduje o zdrowotności i użytkowaniu krowy w nadchodzącej laktacji. Jednym z elementów odgrywających tu kluczową rolę jest przestrzeganie zasad higieny podczas udzielania pomocy porodowej.

W sytuacji, gdy poród nie należy do trudnych (np. nieprawidłowe ułożenie cielęcia, nadmierna masa cielęcia), krowa powinna ocielić się przy udziale własnych sił. Często jednak hodowcy wykazują niecierpliwość w obawie o stan cielęcia i udzielają pomocy przedwcześnie. Stwarza to ryzyko uszkodzenia dróg rodnych samicy, z powodu braku dostatecznego rozluźnienia kanału rodnego. Decyzję o podjęciu działania, szczególnie w trudniejszych przypadkach należy więc podejmować ostrożnie, najlepiej w konsultacji z lekarzem weterynarii.

Udzielając krowie pomocy przy porodzie należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny i dobrze się do tej pomocy przygotować. Jedną z pierwszych czynności ograniczających ryzyko infekcji jest oczyszczenie oraz dezynfekcja zadu krowy. Należy również wymienić ściółkę zanieczyszczoną wodami płodowymi i kałem na suchą, aby zapewnić możliwie czyste środowisko przychodzącemu na świat cielęciu.

Bardzo istotna jest również higiena narzędzi wykorzystywanych do wycielenia, o czym niejednokrotnie się zapomina. W większości gospodarstw przy wycieleniu wykorzystywane są linki porodowe połączone z kijem. Sprzęt ten często wisi gdzieś w oborze zanieczyszczony i w pośpiechu po rozpoczęciu porodu, bez uprzedniej dezynfekcji zakładany na nogi cielęcia, które są jeszcze w kanale rodnym. Jest to jedna z podstawowych przyczyn zainfekowania macicy krowy.

Konsekwencją takiego postępowania może być zapalenie endometrium macicy oraz zatrzymanie łożyska, co skutkować będzie problemami w dalszym użytkowaniu rozrodczym krowy. W efekcie wydłużeniu ulega okres miedzywydzieleniowy i spada opłacalność produkcji obciążona dodatkowo kosztami leczenia samicy.

Po zakończonym porodzie powinno się opłukać zad i srom krowy zimną wodą, aby zmniejszyć opuchliznę. Krowę należy potem pozostawić na ok. 5-10 min., aby odpoczęła, a następnie dopilnować, aby wstała. Spowoduje to powrót macicy na swoje miejsce, co ograniczy ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. W normalnym przebiegu porodu łożysko powinno zostać wydalone w ciągu 6 godzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!