Stado jest objęte kontrolą użytkowości mlecznej, a średnia wydajność z obory to prawie 10500 kg mleka od krowy za laktację w 2012 roku.

Warto w tym miejscu dodać, iż w stadzie Wawrzyńczaków znajduje się krowa Katarina 2, której życiowa produkcja mleka przekroczyła 100 tys. kg mleka (dokładnie 100815 kg mleka). Została ona zatem wpisana do honorowej listy "stutysięcznic", ale to wcale nie koniec omawiania długowieczności w tym stadzie, gdyż już niebawem kolejna sztuka powinna osiągnąć tę wydajność.

Powierzchnia gospodarstwa to 100 hektarów gleb klas IV a i b oraz V. W strukturze upraw nie ma roślin dominujących i mniej więcej na podobnych powierzchniach uprawiane są kukurydza, zboża oraz użytki zielone.

W gospodarstwie jest zatrudnionych dwóch pracowników. Do ich obowiązków należą zarówno dój, jak i dbałość o porządek w budynkach oraz pomoc w pracach sezonowych: zbiór pasz objętościowych, wywóz obornika.

Pomimo zatrudnienia pracowników, każdego poranka pan Jerzy stawia się pierwszy w oborze i to nie jedynie do kontroli pracowniczej, a, jak przyznaje jego żona Anna - dlatego, że to jest jego pasja!

Rozwój napędza rozwój

- Dzięki programom rozwoju gospodarstwa wymieniliśmy cały park maszynowy.

Co jest potrzebne, na bieżąco jesteśmy w stanie pokryć z własnych środków - mówi gospodarz.

W ubiegłym roku państwo Wawrzyńczakowie wybudowali nową oborę wolnostanowiskową z pięćdziesięcioma stanowiskami legowiskowymi oraz cielętnik z wydzielonymi sekcjami ściółkową oraz bezściołową.

Legowiska są ścielone sieczką ze słomy wymieszaną w wozie paszowym i tworzą tzw. materac. Hodowca chwali sobie niską pracochłonność i duży komfort dla zwierząt.

- Ściółka z legowisk wymieniana jest w tej oborze mniej więcej raz na tydzień w zależności od stanu, w jakim się znajduje, obornik z korytarza gnojowego wypychany jest codziennie. Uważam tę metodę za zdecydowanie lepszą od ścielarek, które produkują duże ilości pyłów, a to jest niepotrzebne obciążanie zwierząt - tłumaczy hodowca.

Nowa obora wsparta jest na stalowej konstrukcji, a ściany boczne zostały w nią wmurowane. W kalenicy dachu umieszczony jest świetlik stanowiący wylot powietrza oraz źródło światła. Wlot świeżego powietrza następuje przez odsuwane okna znajdujące się w ścianach bocznych budynku tuż pod okapem dachu.