Jak informuje thecattlesite.com, ceny mleka w wielu europejskich krajach spadły do średniego poziomu 30 eurocentów za litr. Od listopada 2011 do maja 2012 ceny mleka w Belgii zmniejszyły się o 22 proc., z 34 do 26 eurocentów, w Niemczech o ponad 19 proc., z 36,9 do 29,8 eurocentów, z kolei we Francji odnotowano spadek ceny za litr mleka w wysokości prawie 14 proc., z 33,13 do 28,5 eurocenta.

W Polsce, wg danych GUS, średnia cena 1 litra mleka w skupach wyniosła w maju br. 1,16 zł (28 eurocentów), w porównaniu z cenami z maja 2011, odnotowano 2,1 procentowy spadek.

W związku z trudną sytuacją na rynku mleka, organizacja zrzeszająca europejskich producentów mleka – European Milk Board zapowiada akcję protestacyjną przed Parlamentem Europejskim w Brukseli w tym tygodniu. Jednocześnie w Londynie odbędzie się spotkanie kryzysowe producentów mleka i oczekuje się, że weźmie w nim udział około 1000 uczestników – podaje thecattlesite.com.

Jak zapowiedział przewodniczący brytyjskiej organizacji Farmers for Action, David Handley, jeśli problem niskich cen skupu nie zostanie rozwiązany, rolnicy rozpoczną akcję, która będzie miała na celu zakłócenie dostaw mleka. Istnieje ryzyko, że protest zbiegnie się w czasie z Igrzyskami olimpijskimi w Londynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!