PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Innowacyjny produkt na stres cieplny u bydła

Innowacyjny produkt na stres cieplny u bydła

W okresie letnim krowy często narażone są na stres cieplny, który w efekcie prowadzi do zmniejszonej produkcji mleka.Optymalna temperatura otoczenia dla krowy w okresie laktacji wynosi 5 -16 st. C przy średniej wilgotności powietrza 60-80 proc. W okresie letnim, kiedy wzrastają oba te czynniki, zmniejsza się różnica między temperaturą ciała krowy, a otoczeniem. Stres cieplny u krowy pojawia się w momencie, kiedy jej organizm ma trudności z oddaniem nadmiaru ciepła do otoczenia. Stres cieplny objawia się poprzez utratę apetytu, osowiałość, przyspieszony oddech i ziajanie, a także przyspieszoną akcję serca u bydła.

Może mieć on groźne konsekwencje w postaci spadku wydajności nawet o 20 proc., spadku procentowym tłuszczu i białka, a także problemów z rozrodem. Zdarza się też, że stres cieplny jest przyczyną chorób przemiany materii u bydła, tzw. ketozy, chorób wymion i przemieszczania trawieńca. Inną konsekwencją stresu cieplnego jest też skierowanie większej ilości krwi z wnętrza organizmu na zewnątrz, w celu rozproszenia ciepła, co może zaburzyć funkcjonowanie jelit i wchłanianie substancji odżywczych.

Według specjalistów Provimi zapobieganie i ograniczanie strat spowodowanych stresem cieplnym to głównie zagwarantowanie krowie stałego dostępu do wody (na 1 l mleka krowa zużywa ok. 4 - 5 l wody), dobra wentylacja budynków, zapewniająca odpowiedni przepływ powietrza oraz właściwa izolacja budynku chroniąca przed słońcem. Ponadto, w czasie upałów, wypas krów powinien odbywać się na pastwiskach lub wybiegach z dostępem do  miejsc zacienionych.

Ich zdaniem odpowiednie odżywianie w okresie wysokich temperatur jest istotnym czynnikiem w minimalizowaniu stresu cieplnego. Konieczne jest podniesienie poziomu energii w dawce żywieniowej poprzez zwiększenie udziału pasz treściwych, wykorzystywanie dodatków minimalizujących ryzyko stresu cieplnego poprzez zastosowanie produktów do tego przeznaczonych. Provimi poleca produkt I.C.E.   

Jak zapewnia producent produkt ten stanowi kombinację kluczowych składników z substancją Osmolite, które pomagają utrzymać w organizmie krowy właściwy poziom płynów ustrojowych. - Czynniki I.C.E. działają na poziomie komórkowym i pozwalają zachować stałą strukturę protein wrażliwych na zmiany temperatury ciała. Stosowanie technologii I.C.E. w okresie stresu termicznego u przeżuwaczy przede wszystkim zapewnia obniżenie temperatury ciała, zwiększenie  poboru suchej masy, zwiększenie wskaźnika zapłodnień przy pierwszej inseminacji oraz utrzymanie wysokiego poziomu mleczności - informują specjaliści Provimi.

Provimi informuje, że w 2008 roku podczas badania na Uniwersytecie w Missouri, wykazano, że temperatura ciała krów w grupie testowej, którym podawano I.C.E. była niższa w porównaniu z grupą kontrolną krów, u których nie zastosowano tego produktu. - Rok później, przeprowadzając analizy w Teksasie, wykazano, że krowy w grupie testowej miały więcej rui, a ilość zapłodnień była wyższa (20,8% w gr. testowej i  13,7% w grupie kontrolnej). Natomiast w roku 2010, w ośrodku badawczym w De Virsprong w Holandii u krów w grupie testowej stwierdzono pobór suchej masy (SM) na poziomie 23,9kg, a w grupie kontrolnej 23.1kg - zapewnia producent pasz. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!