Stosowanie zabiegu inseminacji przynosi wiele korzyści, do których zaliczamy:

  • eliminację występowania chorób przenoszonych drogą płciową ze względu na brak bezpośredniego kontaktu samica i samicy
  • nasienie pochodzi od wyselekcjonowanych buhajów o dobrej jakości,
  • możliwość wykorzystania nasienia od wybitnych samców, pochodzących z różnych stron świata,
  • nasienie wyselekcjonowanych buhajów jest pod stałym nadzorem sanitarno-weterynaryjnym.

Skuteczność inseminacji zależy od  4 najważniejszych czynników:

1. Hodowcy – właściciel poprzez obserwację samicy jest odpowiedzialny za rozpoznanie i wykrycie rui, czasu jej trwania, momentu wystąpienia pierwszych objawów,

2. Inseminatora – jego umiejętności, wiedzy w zakresie rozrodu zwierząt i unasienniania; precyzji, dokładności i staranności podczas wykonywania zabiegu,

3. Samicy i stanu jej zdrowia –  wszelkie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu układu rozrodczego ograniczają skuteczność inseminacji. Należy pamiętać o odpowiednim żywieniu krów przed momentem zacielenia - unikać otłuszczenia! Kondycja krów w tym okresie powinna mieścić się w granicach 3,25-3,5 punktów BCS.

4. Jakości nasienia buhaja – za nasienie dobrej jakości traktujemy takie o dużej koncentracji żywych, ruchliwych plemników po rozmrożeniu. Jakość nasienia zależy od genotypu buhaja jak również od prawidłowego przechowywania i rozmrożenia nasienia.

Należy pamiętać, że najlepszy inseminator czy najlepsze nasienie buhaja nie gwarantują skutecznego zacielenia krów. Przede wszystkim zdrowa, prawidłowo utrzymywana i żywiona samica jest podstawą sukcesu inseminacji.

 
Podobał się artykuł? Podziel się!