Nad tym problemem pracuje obecnie Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, chcąc stworzyć system „Stado on line”, umożliwiający integrację i interpretację danych o zwierzętach, pochodzących z różnych źródeł.

O problemy w zakresie integracji danych pytaliśmy podczas Szkoły Zimowej Hodowców Bydła dr Krzysztofa Słoniewskiego z PFHBiPM.

- Podstawowym problemem jest to, że te dane powstają w bardzo wielu miejscach i bardzo wielu formach. Podstawowym źródłem informacji jest oczywiście hodowca, ale dane, które są dla niego użyteczne powstają też w urządzeniach, które są zamontowane w gospodarstwie, takich jak: automatyczne urządzenia do doju, paszowozy, stacje paszowe. Jest wiele źródeł danych, problem w tym, że są one wytwarzane przez różne firmy i nie mogą się ze sobą komunikować – informuje przedstawiciel PFHBiPM.

Według dr Słoniewskiego, stworzenie systemu integracji danych jest dopiero początkiem drogi, której celem jest ułatwienie hodowcom podejmowania decyzji na podstawie pełnej informacji o stadzie. Funkcjonujące obecnie systemy do zarządzania stadem jedynie monitorują stan zwierząt, a powinny wspierać podejmowanie decyzji.

- Chcemy umożliwić wymianę danych między urządzeniami różnych firm, a w zasadzie między komputerami, które zawiadują tymi urządzeniami. Myślę, że może to byłoby nawet ważniejsze niż zaoferowanie samego systemu do zarządzania stadem – podkreśla dr Słoniewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!