Do zalet bezściółkowego systemu utrzymania krów mlecznych na pewno należy mniejsza pracochłonność przy codziennych pracach i łatwość obsługi legowisk z matami gumowymi. Na dobrym poziomie również można utrzymać czystość zwierząt. Do wad zdecydowanie można zaliczyć wysoki koszt inwestycji, a w przypadku mat dobrej jakości koszty są wręcz kolosalne.

Maty różnią się między sobą twardością, a to bezpośrednio wiąże się również z ich trwałością, która przez większość producentów jest szacowana na okres od 5 do 10 lat. Dłuższy okres trwałości mają maty twarde i nieco tańsze. Z punktu widzenia zdrowotności krów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mat miękkich, niektóre z nich posiadają specjalne „amortyzatory”, które nadają jeszcze większej miękkości legowiska, co równa się większemu komfortowi krów podczas odpoczynku. Zdecydowanie droższym rozwiązaniem jest zastosowanie materacy wodnych.

Istnieją również rozwiązania zdecydowanie tańsze, z których niektórzy hodowcy również korzystają. Mianowicie są to wyeksploatowane taśmy z kopalni. Brzmi to kosmicznie, lecz takie rozwiązania kuszą swoją niską ceną, na co „łapią” się „oszczędni” hodowcy. Niestety poszukiwanie oszczędności w tym obszarze jest jedynie pozorną oszczędnością i na pewno z czasem niski poziom wygody legowisk odbije się na zdrowotności nóg i racic oraz wymienia.

Jak tłumaczy hodowca z Mazowsza, który dał się złapać korzystną cenowo ofertą gumowych mat z taśm kopalnianych rozwiązanie takie nadaje się jedynie do utwardzenia podjazdów wokół obory, a nie na legowiska dla krów. Tak właśnie skończyła się inwestycja w to rozwiązanie. Po dość krótkim czasie użytkowania przez krowy legowisk wyścielonych tym materiałem zaczęły się pojawiać problemy z odgnieceniami na stawach skokowych przechodzących do ran otwartych, a na kulawiznach kończąc, do tego również doszły problemy z zapaleniami wymion, po czym zdecydowałem się na wymianę mat na legowiskach, a taśmy z kopalni do dnia dzisiejszego leżą przed oborą i pełnią funkcję utwardzenia podjazdu – do czego akurat nadają się doskonale.

Podobał się artykuł? Podziel się!