PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak ocenić pobranie paszy?

Jak ocenić pobranie paszy? Pobieranie paszy przez krowę jest podstawowym wskaźnikiem mówiącym o jej stanie zdrowia, fot.Ł.Ch.

Pobieranie przez krowę paszy jest jednym ze wskaźników mówiących o jej stanie zdrowia. Warto więc regularnie monitorować stopień pobrania dawki żywieniowej.Ocena, czy krowa wyjada zadaną paszę nie nastręcza większych problemów w oborach uwięziowych. Już na pierwszy rzut oka widać, czy pasza nie zalega na stole paszowym. Większą trudność sprawia to w oborach wolnostanowiskowych, gdzie zwierzęta często się przemieszczają, pobierając paszę z różnych miejsc.

Wskaźnikiem ułatwiającym ocenę apetytu zwierząt, a co za tym idzie również ich zdrowotności jest właśnie stopień wypełnienia największego z przedżołądków – żwacza.

Najlepszym miejscem do obserwacji wypełnienia żwacza jest tzw. dół głodowy, który mieści się za ostatnim żebrem, pod wyrostkami poprzecznymi kręgów lędźwiowych. Zdrowy żwacz kurczy się średnio dwa razy na minutę.

Obserwacji można dokonywać podczas codziennego obrządku, w związku z tym nie stanowi to dodatkowego zajęcia, ani utrudnienia organizacyjnego. Ważne, aby obserwować wszystkie zwierzęta i przyporządkowywać skalę zjawiska do określonego problemu.

Jeśli zaobserwujemy pojedynczą krowę z pustym żwaczem, oznacza to, że problem dotyczy danej sztuki, która być może akurat choruje, co wymaga interwencji i szczegółowej obserwacji. Jeżeli jednak takich krów jest więcej, to problem dotyczy całej grupy. Przyczyna leży wówczas prawdopodobnie po stronie dawki pokarmowej. Może okazać się, że zbyt mało paszy znajduje się na stole, pasza jest nieświeża, czy też występuje zbyt duża konkurencja przy stole paszowym.

Stopień wypełnienia żwacza ocenia w się w skali 5 punktowej, gdzie 1 oznacza bardzo słabe wypełnienie żwacza, a 5 bardzo dobre wypełnienie. Zalecane wartości dla krów w laktacji mieszczą się w przedziale 3 – 4 pkt., natomiast odpowiednią wartością dla krów zasuszonych są 4 pkt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • n-l 2018-01-08 12:44:05
  @Filipek , czy Zygmunt (czy jak ci tam) : masz jakąś obsesję bo nie możesz wyzwolić się z wpisów nie na temat . Powiedz jaki związek logiczny ma twój wpis z wpisem Wiktorowskiego ?
 • Filipek 2018-01-08 10:49:52
  @Wiktorjański prędzej to komornik ci założy obrożę, żeby wiedzieć gdzie dłużnik się znajduje. Wielu u mnie ziomków co na kredytach i pozyczkach jadą, a są w takim położeniu, że kredyt spłaca się kolejnym kredytem. Ważne, że dużo ziemi i ogonów w chlewie, a że pożyczki do oddania? A kogo to obchodzi.
 • Wiktorjański 2018-01-07 23:03:37
  @erneściu , ale cię trafił Zygmuncie , co ? A dobrze pisze , że krowa o dłuższej laktacji daje przeciętnie na swoje życie mniej mleka. To samo z pobieraniem paszy, ja dla swoich krów jak się dorobię założę obroże z czujnikami by wiedzieć jakie mają spożycie.
 • Ernest 2018-01-07 21:18:31
  @123 my z takich jak ty to sobie zyjemy jak pany. Ciskaliscie się na licytacjach anr zeby tylko mieć ziemię byle mniejszy nie mógł się rozwijać. To samo z dzierzawami a teraz chamie masz czelnosc swoja głupotę tłumaczyć zaradnoscia innych
 • 123 2018-01-07 19:44:47
  Członek mojej rodziny - przez dwa miesiące - nie zauważył, że krowa mleczna nie pobiera paszy więcej niż 10-15 kg dziennie . Co prawda zastanawiał się dlaczego daje 2 l na udój , ale to tyle. Wniosek ? Brak należytej obserwacji - kolejno- każdej sztuki w stadzie . Gdy bydło jest wiązane , a pasza podawana paszowozem powinno wystarczyć spojrzenie na odkładającą się paszę. To samo z obserwowaniem rui , każdy miesiąc braku zacielenia (ponad 3 miesiące ) , to strata ok. 140 zł miesięcznie . Np. przy 30 krowach to jest tak jakby nie przybyła jedna krowa miesięcznie . W ciągu roku to jest równowartość 12 krów . Dlatego jeden rolnik się rozwija , a drugi - aby do emerytury lub jest Zygmuntem , Mistrzem czy innym odchyleńcem.
 • Mietek 2018-01-07 13:15:04
  2 promile po godzinie. Wtedy jest wzorowy pobór paszy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!