Prawidłowo wykonany zabieg polega na usunięciu nadmiaru rogu racicowego w celu przywrócenia naturalnego kształtu puszki racicowej oraz zapewnienia równowagi rozkładu masy zwierzęcia na oba palce racicy. Aby prawidłowo wykonać zabieg korekcji racic u bydła niezbędna jest znajomość budowy oraz funkcji poszczególnych jej struktur anatomicznych.

Korekcję racic powinno się standardowo przeprowadzać w stadzie 1-2 razy w roku. Dodatkowe zabiegi korekcji racic należy wykonywać na bieżąco, w zależności od potrzeb na podstawie prowadzonego monitoringu stada.

Częstotliwość wykonywania korekcji w stadzie powinna wzrosnąć wraz ze zwiększeniem udziału zwierząt wykazujących problemy z lokomocją. Ważna jest pierwsza kontrola racic u jałówek, której należy dokonać już w 12-16 miesiącu ich życia. Jeżeli jednak wcześniej zauważymy niepokojące zmiany, warto interweniować wcześniej, by szybciej wyeliminować problem.

Właściwa pielęgnacja już od młodego wieku może przyczynić się do całkowitego wyeliminowania wad postawy, ze względu na fakt, że w tym okresie następuje intensywny wzrost i stabilizacja układu ruchu. Natomiast popełnione błędy i zaniedbania mogą pozostawić konsekwencje w postaci deformacji stawów już do końca życia zwierzęcia.

Do dodatkowych zabiegów profilaktycznych należą kąpiele racic w preparatach dezynfekujących i utwardzających róg racicowy, co ma szczególne znaczenie w wolnostanowiskowym systemie utrzymania.

Niezwykle ważnym elementem jest również odpowiednie żywienie, oparte na prawidłowo zbilansowanej dawce pokarmowej. Szczególnie bowiem niebezpieczna dla stanu zdrowotnego racic jest kwasica, wynikająca zazwyczaj z nadmiaru pasz treściwych.

Podobał się artykuł? Podziel się!