Chcąc dowiedzieć się, jak sprawdzają się nowe rozwiązania w budownictwie dla bydła mlecznego, odwiedziliśmy gospodarstwo Romana Wiencierza. W listopadzie 2015 r. w opisywanym gospodarstwie została oficjalnie otwarta obora dla mlecznic, która cechuje się kilkoma innowacjami, jak na tego typu obiekty w naszym kraju. Po pierwsze jest to obora, w której zwierzęta są utrzymywane w systemie zimnego wychowu. Oznacza to, że temperatura panująca wewnątrz obiektu niewiele różni się od tej panującej na zewnątrz, również podczas zimowych mrozów. Ten system utrzymania krów mlecznych jest nadal dla wielu osób w naszym kraju, zarówno rolników, jak i osób spoza branży, tematem kontrowersyjnym. Dlatego też głos osoby stosującej ów system od dwóch lat jest cenny w dyskusji.

Po drugie, konstrukcja więźby dachowej w oborze Romana Wiencierza jest wykonana z drewna klejonego. Jest to materiał nadal mało popularny w Polsce i wiele osób ciekawi, jak sprawdza się w trudnych warunkach obiektu inwentarskiego.

NA POCZĄTKU BYŁA NIEPEWNOŚĆ

Podejmując decyzję o budowie obory dla krów mlecznych, Roman Wiencierz nie był w pełni przekonany o zastosowaniu w niej więźby z drewna klejonego. Oglądając wcześniej inne realizacje firmy Wolf System, rolnik nie miał okazji widzieć obiektu z tego typu więźbą - wszystkie miały konstrukcje stalowe. Zaufał jednak doradcom, którzy zapewniali go o walorach drewna klejonego. Jak mówi rolnik, na ten materiał zdecydował się głównie z powodu jego wyglądu. Zdaniem rolnika drewno ma dużo przyjemniejszy wygląd niż np. stal.

Jak mówi Mateusz Pogorzałek, specjalista ds. budownictwa z firmy Wolf System, drewno klejone warstwowo to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie naturalnych materiałów budowlanych o unikalnych cechach fizycznych i użytkowych. Ma znaczną przewagę nie tylko nad tradycyjnym drewnem litym, ale również nad innymi materiałami konstrukcyjnymi, takimi jak stal, żelbet czy aluminium.

- Może krowom nie sprawia to dużej różnicy, jednak dla osób pracujących w takim budynku jest dużo przyjemniej - dużo "cieplej" z racji obecności naturalnego materiału. Co najważniejsze, nie widzę żadnych niepokojących objawów niszczenia się drewna. Materiał wygląda tak jak dzień po montażu. Dlatego też nie żałuję decyzji o zastosowaniu takiej konstrukcji i znów podjąłbym tę samą decyzję - m ówi właściciel obiektu.

WYPOSAŻENIE, KTÓRE UŁATWIA OBSŁUGĘ