Pojawiające się w oborach uwięziowych urazy stawów zarówno kończyn przednich jak i tylnych są efektem braku komfortu krów podczas odpoczynku. Jest to poważny i dość powszechny problem (dotyczy również krów w oborach wolnostanowiskowych). Urazy kończyn mogą być przyczyną występowania całego szeregu powikłań związanych z zaburzeniem apetytu krów, a co za tym idzie spadku produkcyjności i efektywności prowadzonego rozrodu.

Płytko ścielone stanowiska w oborach wymagają „bogatszego” dościelania ściółką. Jest to podstawowa metoda zapobiegania występowaniu urazów. Z całą pewnością jest to pracochłonne i uciążliwe, jednak przynosi wymierne efekty w postaci ograniczenia występowania problemów z urazami kończyn.

Niektórzy hodowcy, aby ograniczyć pracochłonność dościelania słomą, a tym samym i utrzymania stanowiska w czystości stosują gumowe maty legowiskowe. Jest to pewne rozwiązanie lecz podobnie jak w przypadku obór wolnostanowiskowych by się sprawdziło maty muszą mieć odpowiednie parametry miękkości. W przeciwnym razie, gdy zastosowane zostaną twarde i trwałe maty problem urazów nie zniknie, a wręcz się pogłębi.

Są w Polsce również takie obory, w których obie metody, czyli zastosowanie gumowych mat i dościelanie stanowisk słomą są połączone. Ścielenie słomą czy innym materiałem wykorzystywanym do tego celu nie musi być w tym przypadku aż tak obfite (w porównaniu do ścielenia „gołego betonu”). Takie rozwiązanie może być korzystne w gospodarstwach mających ograniczone zasoby ściółki np. słomy zbożowej.

Jak widać komfort krów nie idzie w parze z komfortem i niską pracochłonnością ze strony hodowcy. Należy jednak pamiętać, że zapewnienie odpowiedniego stanowiska dla krowy powinno być priorytetem w każdym gospodarstwie, gdyż warunkuje zdrowotność tych zwierząt. Jest to ważne gdyż tylko zdrowe krowy produkują mleko efektywnie – co ma potężne odniesienie do opłacalności produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!