PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jak walczyć z muchami w robocie udojowym?

Jak walczyć z muchami w robocie udojowym?

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 18-08-2014 10:00

Tagi:

Sezon letni nadal trwa, co oznacza, że muchy nie dają za wygraną. Są one uciążliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, które są w pełni zdane na skuteczność prowadzonej przez nas walki z insektami.Muchy nie są również mile widziane w otoczeniu robota udojowego, gdzie powinna być zachowana należyta higiena. Siadając na elementy robota udojowego, muchy przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze, które mogą być groźne dla gruczołu mlekowego.

Obsiadając zwierzęta, insekty działają na nie drażniąco. Powoduje to dla krów dodatkowy stres oprócz tego, jaki związany jest z przystosowaniem się do nowego systemu udoju.

Pomysłowy hodowca z Danii, aby uniknąć tych problemów i ulżyć zwierzętom zastosował rozwiązanie, które ma na celu odpędzenie natrętnych insektów ze zwierząt wchodzących do robota udojowego.

Rozwiązaniem tym jest zainstalowany na ramieniu robota zraszacz. Jest on uruchamiany, gdy zwierzę wchodzi do robota. Strumień rozpylonej wody skierowany na krowę zmiata z jej powierzchni większość owadów.

Zasadniczo zastosowane rozwiązania jest dwuzadaniowe, szczególnie w czasie upalnych dni. Z jednej strony opędza krowy od much, a z drugiej chłodzi nagrzane zwierzęta ograniczając w ten sposób negatywne skutki stresu cieplnego. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!