PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jak wskaźniki rozrodu przekładają się na mleczność krów?

Jak wskaźniki rozrodu przekładają się na mleczność krów? Dobre wskaźniki rozrodu wpływają na wzrost opłacalności produkcji, fot.Ł.Ch.

Dobra płodność krów w stadzie jest podstawą hodowli bydła, ponieważ poród jest głównym czynnikiem wyzwalającym produkcję mleka. Warto więc przyjrzeć się parametrom rozrodu w stadzie i dążyć do ich poprawy, co niewątpliwie przełoży się na wynik ekonomiczny.Istotnym parametrem wskazującym początek mlecznej kariery krowy jest wiek jej pierwszego wycielenia. W literaturze można się spotkać z różnymi wartościami tego wskaźnika. Jednak warto zauważyć, że skrajne wartości, zarówno zbyt niskie i zbyt wysokie wpływają niekorzystnie na dalszą użytkowość mleczną.

W badaniach przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wykazano, że najwyższą wydajnością mleka i jego składników w pierwszej laktacji charakteryzowały się krowy, których wiek pierwszego wycielenia przypadał między 26. a 28. miesiącem życia. W laktacjach drugiej i trzeciej najwyższą użytkowością mleczną charakteryzowały się krowy, których wiek pierwszego wycielenia przypadał między 24. a 26. miesiącem życia.

Jednym z ważniejszych wskaźników rozrodu decydujących o opłacalności produkcji jest długość okresu miedzywycieleniowego (OMW). W licznych badaniach wykazano, że wydłużaniu OMW towarzyszył wzrost wydajności mlecznej. Jednak zbyt długi okres międzywycieleniowy może prowadzić do strat ekonomicznych.

W literaturze fachowej prawidłową długość okresu międzywycieleniowego szacuje się na około 360-400 dni. Jego wydłużanie wskazuje na występowanie zaburzeń w rozrodzie krów, natomiast skracanie wiąże się z mniejszą skutecznością zacieleń po porodzie, wzrostem komplikacji poporodowych, jak również obniżeniem produkcji mleka w bieżącej i następnej laktacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Rolnick 2017-09-11 11:50:29
    im większe balony, tym więcej pokarmu dla potomka. Każdy rycerz to wie. Oczywiście pod uwagę nie bierzemy tuningowanych balonów.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!