Na rynku dostępnych jest kilka typów dojarni instalowanych w halach udojowych. Różnią się one m.in. ustawieniem krów w hali, obsługą zwierząt podczas zakładania aparatów udojowych, czy sposobem opuszczania hali udojowej przez krowy.

Wyróżnia się cztery podstawowe typy dojarni:
- rybia ość
- tandem
- bok w bok
- karuzela.

Modele te różnią się w ofercie poszczególnych producentów wykonaniem, opcjonalnym wyposażeniem, czy nawet kątem ustawienia krów. Istnieje więc wiele możliwości wyboru zarówno samej dojarni, jak i jej wyposażenia. Czym zatem należy się kierować podejmując decyzję o zakupie dojarnio hali udojowej?

- Najważniejszą decyzją jest wybranie oczekiwanej wydajności dojarni. Wybierając typ dojarni należy kierować się jej przepustowością (ilość krów na godzinę), zapewnieniem komfortu pracy oraz komfortu krów podczas doju. Krótszy dój to nie tylko komfort dojarza. To także wydajność i zdrowotność stada. Mniej czasu spędzonego przez krowę podczas doju pozwala na dłuższy wypoczynek na legowisku lub więcej odwiedzin przy stole paszowym – uważa Krzysztof Dembowski – Menadżer Rozwiązań Systemowych w firmie DeLaval.

Ważnym aspektem przy wyborze dojarni jest również zróżnicowanie czasu doju krów. W przypadku małego stada hodowca traktuje sztuki indywidualnie i jest w stanie wyselekcjonować i doić najwolniejsze krowy w ostatniej grupie. Problem pojawia się przy stadach liczących powyżej 50 sztuk. W tym przypadku niezbędny może okazać się jest program do zarządzania, który pozwoli zidentyfikować krowy, które doją się wolniej od innych.

Więcej na temat rodzajów dojarni i doboru odpowiedniego typu do warunków gospodarstwa w najnowszym, październikowym wydaniu miesięcznika Farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!