Aby dokładniej stwierdzić czy dana krowa jest w rui, można sprawdzić jej odruch tolerancji na drażnienie łechtaczki, bądź ucisk w okolicach ogona. Celowe może się również okazać trzymanie buhaja - próbnika, którego będziemy przeprowadzać korytarzem kilka razy dziennie. Obecność samca pobudza krowy i wzmaga ich zachowania rujowe.

Aby wykryć ruję u krów, które nie wykazują specyficznych zachowań, można palpacyjnie zbadać jajniki lub przeprowadzić wziernikowanie pochwy. Doświadczony lekarz weterynarii bądź inseminator jest w stanie, w czasie badania per rectum, ocenić stan fizjologiczny jajników oraz rozróżniać różne stadia rozwoju pęcherzyków.  

Powtórzenie badania w ciągu 7 - 10 dni, pozwoli na ocenę kierunku zmian, jakie zachodzą na powierzchni jajników. Natomiast podczas wziernikowania pochwy, można ocenić stan błony śluzowej tego organu oraz wygląd szyjki macicy. Wziernikowanie jest pomocne przy ocenie stadium cyklu rujowego, jak i wykryciu przyczyn problemów z rozrodem.  

Pomocne narzędzia 

Na rynku dostępne jest wiele urządzeń pomocnych w wykrywaniu rui. Można zaliczyć do nich różnego rodzaju systemy badające aktywność ruchową samic za pomocą pedometrów oraz aktywometrów. Pedometry monitorują liczbę kroków wykonanych przez zwierzę, natomiast aktywometry analizują ruchy jakie wykonują zwierzęta. Niektóre z systemów wykrywania rui, opierają się dodatkowo na analizie odłykań oraz przeżuwania. Hodowca może zaopatrzyć się również w wykrywacze rui, określające optymalny czas do krycia za pomocą analizy zmian oporności elektrycznej śluzu pochwowego. Urządzenia tego typu pozwalają na dość dokładne określenie czasu owulacji.  

Na rynku dostępne są również mniej zaawansowane technicznie pomoce. Należą do nich zdrapki rujowe oraz  wskaźniki obskakiwania, które przykleja się na grzbiet krowy. Ich działanie polega na zmianie koloru wywołanej fizyczną ingerencją osobników obskakujących samicę w rui. 

Jako osobniki wykrywające ruję poprzez obskakiwanie można użyć  buhaja po zabiegu chirurgicznym uniemożliwiającym kopulację. Sprawdzają się również młode wolce i krowy, którym podano wcześniej testosteron. Osobnikom takim zakłada się specjalne kantary ze znacznikami, którymi znaczą samice wykazujące odruch tolerancji. Ruję można wykryć również za pomocą badań temperatury ciała oraz mleka, jak i stężenia progesteronu we krwi bądź białym surowcu. 

Dokładna obserwacja zwierząt oraz notowanie obserwacji, może pomóc w określeniu terminu kolejnej rui. Na 1 - 4 dni po wystąpieniu rui, zwykle widoczny jest u samicy śluz z domieszką krwi. Obserwacja takiego zjawiska pozwala na przygotowanie się do dokładniejszej obserwacji krowy za ok. 17 - 18 dni, w celu zaobserwowania kolejnej rui. Widoczna krew jest wynikiem poowulacyjnego krwawienia macicznego i występuje również u pokrytych samic. 

Podobał się artykuł? Podziel się!