Fonterra Co-operative Group Limited jest największą firmą w Nowej Zelandii o globalnym zasięgu odpowiedzialną za około 30 proc. światowego eksportu przetworów mlecznych.

W trakcie XIII FSM dr Reid przedstawi zarys procedur oraz budowę spółdzielni o globalnym znaczeniu, a ponadto zapozna uczestników z pozycją Fonterry w Europie i oddziaływaniem produkcji w kontekście światowego mleczarstwa.

Fonterra jest światowym liderem w dziedzinie żywienia produktami mleczarskimi – preferowanym dostawcą wielu wiodących firm przemysłu spożywczego na świecie. Poza tym, Fonterra jest wiodącą marką przetworów mlecznych w Australii/Nowej Zelandii, Azji/Afryce, na Bliskim Wschodzie i Ameryce Łacińskiej.

Spółdzielnia produkcyjna, której właścicielami są nowozelandzcy rolnicy, produkuje co roku przeszło dwa miliony ton składników mleczarskich, wzbogaconych składników mleczarskich, składników specjalistycznych i produktów konsumenckich.

Polegając na wielopokoleniowym doświadczeniu w mleczarstwie, Fonterra jest jednym z największych inwestorów w dziedzinie badań i innowacji branży mleczarskiej na świecie. Zatrudnia przeszło 16 000 pracowników z branży mleczarskiej, doradzających w szerokim zakresie.

Tematyka porad obejmuje zrównoważone rolnictwo i produkcję mleka, po zapewnianie właściwych standardów jakości. Zgodnie z obietnicą i zapotrzebowaniem codziennie dostarcza produkty swoim klientom na ponad 100 rynkach na całym świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!