PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakie ceny sianokiszonki i od czego zależą?

Jakie ceny sianokiszonki i od czego zależą? Ceny sianokiszonki różnią się w zależności od wartości i regionu kraju; Fot. Ł.Ch.

Dobrej jakości sianokiszonka stanowi podstawę żywienia bydła. Sprawdzamy, ile obecnie kosztuje ta pasza.Sezon zimowego żywienia bydła w pełni i choć większość hodowców dysponuje jeszcze bazą własnych pasz objętościowych, to na rynku nie brakuje ofert sprzedaży sianokiszonki, na które również znajdują się chętni.

Okres zimowy jest dobrym czasem na lustrację posiadanej bazy paszowej i podjęcie decyzji o ewentualnym uzupełnieniu deficytu i zakupie paszy. Dość dobre warunki wilgotnościowe w tym roku sprawiły, że plony zielonki były na przyzwoitym poziomie, jednak z uwagi właśnie na przekropną pogodę, kwestia jakości paszy może wyglądać różnie.

Obecnie jest dobry czas na zakup balotów, gdyż bardzo prawdopodobne jest, że ceny sianokiszonki wczesną wiosną mogą wzrosnąć. Przemawiają za tym m.in. problemy ze zbiorami kukurydzy na kiszonkę. W wielu przypadkach zielonka była zbiera zbyt sucha, przez co będzie podatna na pleśnie i grzyby, co będzie generowało wyższe straty. Zdarzają się również przypadki, że rolnikom do tej pory nie udało się wjechać w pole i energię oraz objętość z kukurydzy będą musieli zastąpić innymi paszami.

Jakie są ceny?

Obecnie rozpiętość cen sianokiszonki w balotach mieści się w zakresie 80 – 100 zł za balot 120x120. Cena jest uzależniona od kilku czynników. Duży wpływ na stawkę cenową ma stopień zagęszczenia i rozdrobnienia materiału. Wyższe ceny dotyczą więc balotów wykonanych przy użyciu pras pasowych, wyposażonych dodatkowo w noże.

Kolejnym czynnikiem jest skład gatunkowy roślin wchodzących w skład sianokiszonki, najdroższe są baloty z lucerny, koniczyny i wartościowych traw w mieszance z motylkowymi, a najtańsze z wieloletnich łąk.

Dodatkowo na cenę w dużym stopniu wpływa kwestia z którego pokosu pochodzi pasza. Najwięcej trzeba zapłacić za baloty z pierwszego pokosu, które są najcenniejsze pod względem wartości pokarmowej, jednak w ofercie przeważają baloty z drugiego i dalszych pokosów.

Decydując się na zakup większej partii sianokiszonki, warto kupić kilka balotów na próbę z danej partii. Przykłady z lat poprzednich, kiedy ceny sianokiszonki biły rekordy pokazywały, że zawartość balotów nie zawsze była zgodna z opisem, a już na pewno niewarta swojej ceny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Podlasiak 2017-12-21 21:49:03
  Bela powinna mieć zbadane białko a najlepiej poziom witaminy A i E na szkoleniu z traw mówili że w dobrej beli jest po 2,5 kg tych witamin. A teraz one drogie bo fabryka z dymem poszła:-(
 • lok 2017-12-21 19:29:14
  A dobrej jakości cielę 2000zl bydło opasowe 1kg -15zł a w sklepie 1 kg wołowiny 150zł wypłata zwykłego kowalskiego powinna wynosić 8000zł a zamiast 500+ powinno być 5000 + hahahah
 • mleczarz 2017-12-21 18:42:05
  dobrej jakości balot powinien kosztować 150 zeta
 • Dziendobry 2017-12-21 09:47:09
  35zl to prasa+owijanie dolicz koszenie, rozrzucenie, zagrabienie,załadunek, transport i miejsce magazynowania. U nas wlkp powiedzą ze 60zl to dużo (belka 650kg) Sprytni ładują na ciężarówki i jedzie na wschód
 • rolo 2017-12-21 08:36:34
  jak kupować to tylko z pasówki, a nie gnioty z jakiejś sipmy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!