PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakie zagrożenia wiszą nad branżą mleczarską?

Jakie zagrożenia wiszą nad branżą mleczarską? Uczestnicy debaty (od lewej): Łukasz Chmielewski – redaktor Farmera, Witold Grunwald - Podlaska Izba Rolnicza, dr Marek Balcerak - Kierownik Pracowni Ekonomiki i Organizacji Produkcji Zwierzęcej z SGGW; oraz dr Marcin Gołębiewski z Wydziału Nauk o Zwierzętach, SGGW, fot.Ł.G.

Istniejące zagrożenia sektora mleczarskiego były jednym punktów poruszanych podczas debaty na Konferencji Farmera „Nowoczesna produkcja mleka”, która odbyła się w marcu br. w Piątnicy.Jednym z prelegentów zabierających głos na debacie był dr Marek Balcerak, Kierownik Pracowni Ekonomiki i Organizacji Produkcji Zwierzęcej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

- Do zagrożeń sektora można zaliczyć fakt, że rynek ten jest uzależniony od cen eksportu. Eksportujemy coraz więcej, ale głównie do UE, co stanowi 45 proc. Szukamy też nowych rynków zbytu. Chiny stają się poważnym producentem mleka, powstają tam potężne obory, o czym niewiele się mówi, jest to jednak być może kwestia, która nam zagrozi w przyszłości. Jeśli chodzi o cenę to sprawę mogą również skomplikować programy interwencyjne, bo jeśli zapasy produktów mleczarskich zostaną uwolnione nie na rynki trzecie, tylko w ramach obrotu wewnętrznego UE, to siłą rzeczy ta cena będzie spadała – uważa dr Balcerak.

Zdaniem specjalisty z zakresu ekonomiki produkcji, obecnie należy ostrożnie podchodzić do inwestowania, gdyż zaciąganie długoterminowych kredytów przy niestabilnym rynku jest realnym zagrożeniem dla kondycji finansowej gospodarstwa.

Ekspert z zakresu ekonomiki produkcji zachęcał do zwrócenia uwagi na trzy elementy. Po pierwsze: zwiększać efektywność produkcji, po drugie odejść od modelu „im więcej krowa wyprodukuje tym więcej zarobię”, bo to nie do końca jest prawda i po trzecie zacząć zarabiać na produkcie ubocznym, jakim jest wołowina.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • ojciec 2017-03-28 20:38:32
  Do sponsor morze byli w USA . ALBO W Arabi saudyjskiej wszędzie FEDERACJA Z PREZYDENTAMI jest oby NIC NIE ROBIĆ.
  WOLĄ SIĘ BAWIĆ ZA nasze
 • sponsor 2017-03-28 15:38:50
  Ojciec oni nie byli na debacie bo byli w chinach :) a na taki bilet do pekiny chlop przy krowach cały rok robi
 • sponsor 2017-03-28 15:34:11
  Jest szansa mianowicie podesłać chinolom naszych specjalistów i założyć związki wtedy nie zdążą się rozwinąć a mleko pić trzeba. więc my jako potęga mleczna sprzedamy im wszystko jak leci.
 • Robert 2017-03-28 14:46:25
  Ale pieprzycie krowa to jest zwierzę pod gołym niebem produkcja co przewidzi
 • cep 2017-03-28 14:11:09
  To chiny nie kupią polskiego mleka to może krowy kupią chociarz. Zaprosic ich na wystawe niech sie uczą od nas postepu. Tak mieli kupowac i co. sprzedac im hf parody
 • dyrektor 2017-03-27 20:59:38
  największym zagrozeniem jest pfhipm,,,,
 • Lewar 2017-03-27 10:48:31
  Parody trzymaj w kontenerze.... przecież wiesz że nie ma terminu ważności na mrożoną spermę }:) kup fleckve z centergenu i rób mieszańce pozdro 300
 • ojciec 2017-03-27 10:38:49
  Pan doctor Balcerek ma więcej pojęcia nóż całą Federacja razem wzięta. On idzie za rolnikami. Trzeba zadać pytanie dlaczego federacji nie było na debacie? Czyżby prawda w oczy kole.
 • grzevoo 2017-03-27 08:26:05
  Jak Chiny się rozwiną za dwa trzy lata to cena mleka już na trwałe zanurkuje poniżej złotówki. I to jest niestety gorzka prawda. Będzie tak jak z porzeczką, zbożami czy wieprzowiną...
 • parody 2017-03-27 08:15:35
  To co już hałefy nie? Znowu mieszańce? Nosz kur** a ja 50 porcji sexa zamowilem
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.173.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!