Wczoraj 22 stycznia br., miało miejsce oficjalne zatwierdzenie polskich zakładów mleczarskich na rynek Indonezyjski. Poprzedził je audyt zakończony w listopadzie 2015 r. 

- Mam nadzieję, że dzięki integracji rynku ASEAN i usuwaniu barier w handlu będziemy obserwowali dalszy wzrost obrotów Polski z całym regionem – powiedział podczas spotkania minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że ASEAN ma ogromny potencjał i jest rynkiem o  rosnącym znaczeniu w globalnej gospodarce. 

Pierwsi w Europie 

Ogłaszając zatwierdzenie zakładów ambasador Peter F. Gontha podkreślił, że była to pierwsza, zakończona sukcesem, tego typu kontrola w państwie europejskim. Zwrócił uwagę, że kraje ASEAN to ponad 600 mln konsumentów - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister Jurgiel, dziękując stronie indonezyjskiej za otwarcie rynku podkreślił, że polski sektor mleczarski jest doskonałym przykładem bezprecedensowej modernizacji, skutkującej stworzeniem możliwości produkcyjnych umożliwiających ekspansję produktów na rynkach światowych. 

- Polskie produkty mleczarskie są cenione za wysoką jakość, bezpieczeństwo i walory smakowe – zauważył minister Jurgiel. Podkreślił również, że polskie zakłady mleczarskie posiadają dużą umiejętność dostosowania produktów do specyficznych oczekiwań konsumenta. Dodał, że obserwowalne jest rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem ASEAN. 

- Liczymy na coraz lepszą współpracę z naszymi partnerami z ASEAN, w szczególności na szybkie postępy w zakresie eliminowania barier w handlu – zaznaczył polski minister. 

Spotkanie, z inicjatywy Ambasadora Indonezji w RP, zorganizowała Polska Izba Mleka oraz Ambasada Indonezji. Do udziału w spotkaniu zaproszono również pozostałych szefów placówek 5 krajów należących do ASEAN, akredytowanych w Warszawie, tj. Wietnamu, Tajlandii, Malezji, Filipin i Indonezji. Pozostali członkowie ugrupowania, tj. Singapur, Brunei, Laos, Mjanma i Kambodża nie posiadają przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce - czytamy na minrol.gov.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!