Amerykańska firma Monsanto była dotychczas znana z dużych osiągnięć w biotechnologii roślin. Teraz zaskoczyła świat informując, że opracowała metodę pozwalającą na niemal stuprocentowy wybór płci w hodowli bydła. Wdrożenie tej technologii na świecie będzie możliwe w połowie 2006 roku. Obecnie w USA trwają próby i po potwierdzeniu jej skuteczności zostanie ona wdrożona do praktyki. W Polsce planuje się wprowadzenie do praktyki tej metody w drugim półroczu 2006 r., a nasienie nowego typu będzie oferowała polska firma hodowlana topAGROserwis, która jest przedstawicielem amerykańskiej firmy CRI. Monsanto zaproponowało wdrażanie w USA tej metody, która może zrewolucjonizować hodowlę bydła, właśnie firmie CRI.

Poniżej przedstawiamy komunikat, jaki w tej niezwykle doniosłej sprawie przekazała mediom firma topAGROserwis. 
Spółdzielnia hodowców bydła CRI oraz firma Monsanto podały 18 października 2005 r. do publicznej wiadomości informację o zawarciu umowy marketingowej, na podstawie której oferowany będzie na rynku nowy produkt – nasienie umożliwiające zaawansowaną technologicznie selekcję płci. W celach rynkowych nasienie to nazwano „decisive”, co w języku polskim oznacza decydujące, rozstrzygające. Nasienie decisive da hodowcom możliwość selekcji zmierzającej do uzyskania jałówek o wysokiej wartości genetycznej, przy zachowaniu pełnej skuteczności unasieniania.

W najbliższym czasie CRI przeprowadzi w USA serię badań terenowych w celu zebrania dodatkowych danych, zanim nasienie decisive będzie dostępne na rynku. Na podstawie danych zebranych przez CRI można będzie ocenić łatwość użycia nasienia, powtarzalność wyników oraz skuteczność unasieniania z zastosowaniem nasienia decisive. CRI planuje rozpoczęcie wprowadzania nasienia decisive na rynek poprzez sieć swoich pracowników i dystrybutorów, w drugiej połowie 2006 roku. Doug Wilson, prezes CRI, powiedział, że pod koniec 2006 r. hodowcy na całym świecie będą mogli kupić nasienie decisive, pochodzące od buhajów najlepszych dla danej rasy. Hodowcy bydła i producenci mleka uzyskają możliwość selekcji jałówek o wysokiej jakości genetycznej, przy zachowaniu ogólnych wskaźników rozrodu na tym samym poziomie, który dotychczas był uzyskiwany przy użyciu nasienia pochodzącego z firmy CRI.

Nasienie decisive będzie pozyskiwane od buhajów o wysokiej wartości genetycznej, pochodzących z CRI. W procesie wytwarzania nasienia następuje identyfikacja i selekcja zdrowych plemników, z pożądanym chromosomem X lub Y, co pozwala uzyskać nasienie, którego użycie zapewnia, że urodzi się jałówka. Stosowanie nasienia decisive daje wysokie prawdopodobieństwo uzyskania potomstwa żeńskiego, przy zachowaniu skuteczności unasieniania na dotychczasowym poziomie. Zarówno firmie Monsanto, jak i CRI zależy na tym, aby hodowcy bydła uzyskiwali produkty wysokiej jakości, służące doskonaleniu genetycznemu stad krów.   
  
Doug Wilson mówi, że CRI ma w USA najliczniejszy zespół pracowników działających w branży hodowlanej, którzy codziennie odwiedzają 5700 farm mlecznych. Dodał także, że dzięki zespołowi ponad 500 pracowników w dziale marketingu i sprzedaży, którzy codziennie zbierają i dostarczają dane statystyczne, CRI jest w posiadaniu największej i najbardziej aktualnej w USA bazy danych o rozrodzie bydła. Rada nadzorcza CRI, złożona z 10 farmerów, jest niezmiernie zadowolona z tego, że to właśnie ich firma wspólnie z Monsanto będzie wprowadzać na rynek nasienie decisive, które może zrewolucjonizować hodowlę bydła.

CRI jest holdingiem spółdzielczym, należącym w całości do farmerów, którzy są członkami spółdzielni. W skład holdingu wchodzą trzy filie: Genex Cooperative, Central Livestock Association i AgSource Cooperative Services. Deklaracja misji CRI jest najlepszym podsumowaniem długofalowego celu działania tej firmy: zaopatrywanie członków spółdzielni i klientów na całym świecie w produkty najwyższej jakości.  

Wszystkie informacje genetyczne u zwierząt zawarte są w chromosomach, bardzo małych strukturach znajdujących się w  komórkach. W każdej komórce są dwa chromosomy każdego rodzaju – para, której jeden składnik pochodzi o matki, a drugi od ojca. Wśród chromosomów u zwierząt jest jedna para, od której zależy płeć. Przyjęto nazywać je chromosomem X i chromosomem Y. Samce mają po jednym chromosomie X i Y, natomiast samice mają dwa chromosomy X, a brak im chromosomu Y. 

Źródło "Farmer" 22/2005

Podobał się artykuł? Podziel się!