PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jurgiel: Ministerstwo opracuje strategię rynku wołowiny

Jurgiel: Ministerstwo opracuje strategię rynku wołowiny Fot. M.Oleksy

W przyszłym roku ministerstwo rolnictwa zajmie się opracowaniem strategii rozwoju rynku wołowiny - poinformował w piątek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Chodzi o takie działania, które zwiększą konkurencyjność polskiego mięsa, a także poprawią jego jakość.Minister zaznaczył podczas III Forum Sektora Wołowiny, że w tym roku resort przygotował Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych na lata 2016-2020. W przyszłym roku będzie ma być opracowywana strategia rozwoju poszczególnych rynków rolnych, w tym wołowiny. Jak mówił w będzie w jej przygotowanie powinny włączyć się organizacje branżowymi m.in. organizator forum - Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.

Jurgiel przypomniał, że dokument ten, pokazuje z z jakich instrumentów wsparcie można korzystać w celu stabilizacji rynków i zwiększenia opłacalności produkcji. Zapisane w nim zostały podstawowe założenia do rozwoju poszczególnych rynków rolnych w naszym kraju.

Jeżeli chodzi o rynek wołowiny to trzeba postawić na rozwój produkcji żywca wołowego, zwiększenie konkurencyjności krajowej produkcji tego mięsa na rynku unijnym i światowym, poprawa jakości polskiej wołowiny oraz stabilizację sytuacji dochodowej producentów tego mięsa - poinformował Jurgiel. Dodał że cele te trzeba później przełożyć na odpowiednie ustawy.

Zdaniem ministra jednym z istotnych warunków rozwoju tego rynku jest poprawa współpracy między producentami rolnymi i przetwórcami wołowiny. Trzeba także dostosować skalę i strukturę produkcji (produkcja jest rozdrobniona) do potrzeb i wymogów rynku. Należy ponadto zadbać o właściwy przekaz skierowany do konsumentów na temat oferowanych produktów. Jednym z celów rozwoju rynku wołowiny jest zwiększenie eksportu tego mięsa - wyliczał szef resortu rolnictwa.

Zaznaczył, że produkcja wołowiny może być jednym z alternatywnych rozwiązać dla rolników, którzy zaprzestaną produkcji trzody chlewnej w związku z afrykańskim pomorem świń. Polska stara się o pomoc z UE na m.in. na zmianę profilu produkcji w związku z ASF.

Polska jest obecnie siódmym producentem żywca wołowego w UE. Ok. 80 proc. produkcji wołowiny jest eksportowane. W 2015 r. produkcja żywca wołowego wyniosła 918 tys. ton i była o 14 proc. wyższa niż rok wcześniej. Mimo, że produkcja wołowiny rośnie, to jej spożycie spada. W tym roku prawdopodobnie wyniesie 1,6 kg na osobę i jest o wiele niższe niż w innych krajach UE.

III Forum Sektora Wołowiny odbywało się w ramach I edycji Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie koło Warszawy. Targi potrwają do niedzieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • jatez 2016-11-28 09:27:27
  Niby wszystko fajnie, ale:
  - chcą walczyć ze zbyt dużym rozdrobnieniem (co będzie dość trudne), ale dotacjami do mniejszych stad zachęcają do utrzymywania stad niewielkich. Nie mówię, żeby zabrać wszystkim bądź wszystkim dać, ale warto to przemyśleć
  - chcą poprawiać konkurencyjność eksportu - super, ale dlaczego nie ma w zasadzie nic o promocji na rynku krajowym? Tutaj mamy największy, niewykorzystany potencjał
  - poprawa jakości. Tego nie da się odgórnie zrobić poprzez ustawę, to się musi rolnikom po prostu opłacać, a dziś wiele ubojni nie promuje należycie jakości żywca
  - przy jakości warto zwrócić uwagę na to, że znaczna część polskiej wołowiny pochodzi z opasu osobników, których na zachodzie nikt opasać nie chciał. Jakość to więc rodzimy "surowiec" do opasu, a więc wsparcie chowu mamek.
 • sąsiad 2016-11-27 23:13:02
  @Mistrz; życzliwi ludzie sugerowali Ci jakąś kurację poprawiającą psychiczne samopoczucie, ktoś jednak wątpił czy człowiek chory może się sam wyleczyć i po kolejnych (dzisiaj i wczoraj) wpisach - miał rację. Może zgłosić cię do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ? Sam się z tych urojeń nie wyzwolisz.
 • Mistrz 2016-11-27 17:54:43
  Za czasów PSL w Rolnictwie nic się nie opłacało, Rolnicy tylko w dopłatach upatrywali szansy na przetrwanie, ogromne holdingi rolnicze w władaniu obcego kapitału zagarniały dużą cześć funduszy które PSL ochoczo rozdawał swoi pobratymcom.
 • BYk 2016-11-27 16:59:13
  Dostali polecenie bo Polska wołowina jest zbyt konkurencyjna. świnie były mleko było czas na bydło by przestało się opłacać. w zamian sprowadza zza Odry.
 • ekojajo 2016-11-27 16:42:42
  OOOOOO,biegusiem trzeba bydło sprzedawać póki jeszcze jako taka jest cena.To już jest koniec hodowli W ramach tych działań zmniejszono już dopłaty z 30 do 20 sztuk !!
 • ja 2016-11-27 13:20:39
  już się mieszają, w świnie się wmieszali i jak jest nastepny sektor upadnie przez oszołomów
 • Zaskoczony. 2016-11-27 12:34:35
  Aż strach pomyśleć co się stanie zdrowe byki będą utylizacja. ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!