Problemy z chorobami racic odczuwają obie strony, zarówno zwierzęta, jak i hodowca. Krowy cierpiące na schorzenia racic odczuwają ból, natomiast hodowca ponosi straty finansowe. Dotyczą one zarówno leczenia zwierząt, jak i obniżonej produkcji mleka.

Zwierzęta u których występują schorzenia racic mają problemy ze sprawnym poruszaniem się. W konsekwencji rzadziej podchodzą do stołu paszowego, a na pastwisku większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Mniejsze pobieranie paszy z tego tytułu odbija się gwałtownie na produkcji mleka. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka chorób racic.

Podstawą pielęgnacji racic jest ich systematyczna kontrola i regularna korekcja. Zabiegiem pomagającym utrzymać racice w dobrym stanie są kąpiele w środkach o działaniu dezynfekcyjnym.

Zabiegi takie wykonuje się przy użyciu specjalnych wanienek lub chłonnych mat, które umieszcza się w korytarzach przepędowych. Wąska przestrzeń uniemożliwia zwierzętom ominięcie punktu dezynfekcyjnego.

Ważne jest aby regularnie wymieniać zanieczyszczony płyn, w przeciwnym razie nie uzyskamy pożądanego działania, a wręcz przeciwnie, efekt będzie odwrotny.

Dobrym sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia jest ustawienie dwóch wanienek. Jednej właściwej ze środkiem dezynfekcyjnym, a drugiej napełnionej wodą. Wanienkę z wodą należy ustawić jako pierwszą przez którą przechodzą zwierzęta. Ma ona na celu wstępne spłukanie zanieczyszczeń, dzięki czemu wymiana środka dezynfekcyjnego jest rzadsza. Podobał się artykuł? Podziel się!