PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Karuzela – zabawka dla „dużych” hodowców

Karuzela – zabawka dla „dużych” hodowców

Zakup nowej hali udojowej jest dużym wydatkiem, należy ją zatem odpowiednio dostosować ją do potrzeb gospodarstwa – zwłaszcza do liczebności stada.Nie każda hala udojowa będzie funkcjonowała prawidłowo w każdym gospodarstwie. Do uzyskania pełnej, możliwej wydajności potrzebna jest odpowiednia liczba zwierząt. W przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań w halach typu tandem, rybia ość czy bok w bok dopasowanie do wielkości stada to wybór odpowiedniej ilości stanowisk udojowych.

Dojarnie karuzelowe są przeznaczone dla największych producentów mleka, gdzie dój odbywa się przez wiele godzin w ciągu doby. Hale karuzelowe charakteryzują się wysoką przepustowością dlatego stado musi być odpowiednio duże by inwestycja stosunkowo szybko przynosiła korzyści.

- Kilka lat temu zainwestowaliśmy w dojarnię karuzelową, jednak do stada 140 krów dojnych – stan na dzień dzisiejszy jest to rozwiązanie, które nie do końca funkcjonuje poprawnie. Liczba stanowisk jest bowiem zbyt mała by karuzela wykonywała pełen obrót w czasie doju jednej krowy. Przez to zdarzają się przestoje – tłumaczy Hodowca z Lubelszczyzny.

Wielkość dojarni karuzelowych liczona w liczbie stanowisk udojowych może być dostosowana do wielu gospodarstw. Najmniejsze hale karuzelowe mają kilkanaście stanowisk, największe zaś nawet ponad 100.

- Użytkując karuzelę posiadającą 24 stanowiska udojowe wiem, że jest to zbyt mała hala i to nie w odniesieniu do wielkości stada, a do przestojów powodowanych przez zbyt małe koło po jakim porusza się karuzela. Decydując się na takie rozwiązanie doju należy brać pod uwagę, że hala musi doić przez większą część doby. Dlatego też hala typu karuzela powinna posiadać przynajmniej 30 stanowisk i doić w stadzie liczebności blisko 1000 krów. W mniejszych gospodarstwach lepiej będą funkcjonowały hale tradycyjne – dodaje Hodowca. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!