Jak podaje FAMMU/FAPA zwiększenie dostaw w bieżącym roku ma mieć miejsce, pomimo 1,2 proc. spadku produkcji zaobserwowanego w pierwszym kwartale roku. Do końca obowiązywania kwot, w wielu krajach ograniczano produkcję, aby uniknąć, lub zminimalizować kary z tytułu nadprodukcji, natomiast w pozostałych dziewięciu miesiącach produkcja ma być wyższa o 1,6 proc.

Wielkość dostaw i zmiany dynamiki produkcji w poszczególnych państwa Unii Europejskiej kształtowały się różnie. W pierwszym kwartale 2015 roku największe wzrosty dostaw mleka odnotowano w Irlandii, Estonii, Belgii, Austrii, Holandii, Łotwie, Włoszech, Niemczech, Danii i na Cyprze.

Od 1 kwietnia 2015 roku pomimo notowanych niższych niż przed rokiem cenach skupu, produkcja mleka wzrosła w niektórych krajach, w których jej rozwój ograniczany był przez kwoty mleczne: Irlandii, Austrii, Luksemburgu, Polsce i Hiszpanii, a także w Holandii.

Ciekawym przypadkiem jest Polska, gdzie pomimo znaczącego wzrostu uboju krów (o 35 proc. w stosunku do kwietnia 2014 r.), niższych cen w skupie oraz przekroczonej kwoty mlecznej, zniżka produkcji w pierwszym kwartale 2015 roku była ograniczona, a w kwietniu odnotowano znaczący wzrost dostaw (o 4,2 proc. w skali roku).

Podobał się artykuł? Podziel się!