Rolnicy z Podhala hodujący krowy rasy polskiej czerwonej będą mieli oddzielną cysternę zabierająca od niech mleko. Wszystko dlatego, że spółka Produkty Klasztorne chce uruchomić nową linię produktów tylko z mleka od krów rasy polskiej czerwonej.

- Do tej pory największym problemem była kwestia odseparowania mleka od krów rasy czerwonej. Ale udało nam się wypracować już rozwiązanie - mówi Katarzyna Żarnik - Chojnacka, wiceprezes Produkty Klasztorne.

Spółka korzysta z mleka stada zachowawczego w opactwie w Szczyrzycu. Od rolników odbierają natomiast mleko dwie mleczarnie - w Nowym Sączu i Limanowej.

- Cena płacona za mleko jest taka sama, niezależnie od tego, czy pochodzi od polskiej rasy czerwonej czy nie - zaznacza Katarzyna Żarnik - Chojnacka.

Polska rasa czerwona daje znacznie mniej mleka ale rolnicy i tak są zainteresowani hodowlą ze względu na dopłaty do ochrony zasobów genetycznych. Na każdą sztukę corocznie można otrzymać 1140 zł jeśli gospodarstwo posiada co najmniej 4 szt. bydła tej rasy w stadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!