Oficjalne otwarcie nowego obiektu w gospodarstwie państwa Wiencierz, miało miejsce 14 listopada. Obora jest długa na 60,40 m oraz szeroka na 33,88 m. Wysokość ścian wynosi 4,80 m, natomiast kalenicy - 10,50 m. Kąt nachylenia dachu to 18°. Budynek jest zaprojektowany na 250 krów. Obiekt posiada konstrukcję ramową w technologii stal-drewno klejone. Za projekt i budowę odpowiadała firma Wolf System, specjalizująca się w tego typu obiektach. 

Stal i drewno 

O zaletach stali oraz drewna jako materiałów do budowy obory mówi Piotr Wowra z firmy Wolf System: 

- Stal cechuje się wysoką wytrzymałością przez co przekroje słupów mogą być mniejsze nie ograniczając tym samym wentylacji w budynku i dopływu światła. Gruba warstwa ocynku zapewnia ochronę przed korozją. Drewno klejone jest odporne na działanie agresywnego środowiska panującego w oborze. Ze względu na heblowanie, zastosowanie specjalnych impregnatów i klejów drewno klejone jest sklasyfikowane jako nierozprzestrzeniające ognia – płomień gaśnie samoczynnie na belkach z drewna klejonego. 

Wentylacja jest bardzo ważna 

- Zastosowanie niskiego cokołu żelbetowego, o wysokości (70 cm) w połączeniu z wysoką ścianą boczną (4,80 m), zapewniają dużą przestrzeń wentylacyjną. Budynek jest wyposażony w kurtyny sterowane elektrycznie, regulację wentylacji budynku w zależności od warunków atmosferycznych. Przykładamy w naszych projektach dużą wagę do wymiany powietrza, ponieważ właściwa wentylacja budynku jest, zaraz po właściwym żywieniu, jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wydajność krów mlecznych. - Dodaje Piotr Wowra 

Na uwagę zasługuje szeroki świetlik, wysokie kurtyny ścienne w kolorze białym oraz siatka w ścianie szczytowej, które zapewniają bardzo dobre oświetlenie budynku. 

- Świetlik Hubfirst zastosowany na poczekalni i hali udojowej pozwala na płynną elektryczną regulację otwarcia w zależności od potrzeb. Jest to rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się podczas udoju – pozwala na lepszą wentylację w ciepłe dni, zaś podczas niższych temperatur pozwala zachować komfort termiczny w budynku. - Mówi Piotr Wowra. 

Podobał się artykuł? Podziel się!