Przez wiele lat badań naukowcy odkryli pewne zależności dotyczące choćby wpływu koloru folii stosowanej do owijania balotów z sianokiszonką.

Do najbardziej popularnych kolorów folii należą biały, jasno zielony oraz czarny. Jaka jest między nimi różnica? Początkowym założeniem było ułatwienie odróżnienia kolejnych pokosów od siebie przy późniejszym składowaniu balotów w gospodarstwie.

Jednak oprócz tego jest jeszcze jedna zależność, a mianowicie zdolność pochłaniania lub odbijania promieni UV przez różne kolory folii. Kolor biały promieniowanie słoneczne odbija, co pozwala na ochronę balotu przed silnym nagrzewaniem w okresie wysokich temperatur. Dlatego też ten kolor folii proponowany jest do owijania balotów z pierwszego pokosu.

Folią w kolorze jasnozielonym owijać można zarówno baloty z pierwszego pokosu jak i nieco późniejszych. Kolor ten w porównaniu do ciemniejszego odcieniu zieleni zmniejsza nagrzewanie sianokiszonki w balocie o blisko 20 proc., a porównując do foli koloru czarnego o ponad 25 proc.

W badaniach wykazano, że w wzrost temperatury w balocie o blisko 10 stopni Celsjusza powoduje psucie się przechowywanego materiału.

Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie jeden z elementów prawidłowych praktyk kiszonkarskich, a do osiągnięcia wysokiej jakości na każdym kroku powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Największą ostrożność przy doborze folii należy zachować przy jej zakupie. Warto kupować od sprawdzonych i pewnych źródeł, gdyż folie po okazyjnych cenach rozwożone po wsiach, często mogą kosztować stratę paszy. Podobał się artykuł? Podziel się!