O ile czynnik środowiskowy jakim jest żywienie krów mlecznych ma kluczowe znaczenie w produkcji mleka i ważna jest w tym przypadku zarówno jakość pasz objętościowych oraz odpowiednia proporcja i sposób zadania paszy krowom, to nawet zapewniając najlepsze żywienie krowom, te mogą nie odwdzięczyć się adekwatną produkcją mleka jeśli nie zostaną spełnione również warunki dobrostanu – komfortu krów.

Podobnie jak w przypadku uprawy roślin, w produkcji zwierzęcej czynniki, które muszą być spełnione można porównać do prawa minimum obrazowanego beczką Liebiga. Czynnik, który będzie funkcjonował najsłabiej (w produkcji zwierzęcej np. żywienie, odpoczynek, światło, wentylacja) będzie limitował produkcję – często ograniczając ją do minimum narzuconego przez jeden czynnik.

Jak tłumaczy amerykański hodowca krów mlecznych właściciel farmy SunBurst Dairy w stanie Wisconsin – Brian Brown wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia komfortu krów w oborze. Ja sam wiedziałem, że na którymś z etapów produkcji popełniam błąd, lecz nie wiedziałem w którym miejscu.

W wybudowanej w 1999 roku oborze wolnostanowiskowej utrzymywanych było 300 krów mlecznych. Jak wylicza hodowca – w obiekcie tym było miejsca nie więcej niż dla 200 krów, czyli na dwa legowiska przypadało 3 krowy.

- Był to ogromny błąd, który limitował produkcję w moim gospodarstwie – tłumaczy Brian. W 2007 roku zdecydowałem się na wybudowanie kolejnej obory również na 300 krów z tym, że tym razem postawiłem na komfort krów – nowa obora jest blisko dwukrotnie większa. Wynikiem tej inwestycji była przede wszystkim znaczna poprawa mleczności krów – z poziomu 13 tys. kg mleka w laktacji wzrosła ona do obecnie uzyskiwanej blisko 14,5 tys. Ogromnej poprawie uległa również zdrowotność wymion (średni poziom komórek somatycznych jest niższy obecnie o blisko 100 tys.) jak i ogólna zdrowotność krów – dodaje.

- Produkcja mleka jest bardzo złożonym procesem. Nawet, gdy zapewnimy krowom najlepsze żywienie, produkcja mleka może być na zdecydowanie niższym poziomie od oczekiwanego. Komfort krów jest aspektem hodowli bydła na którym nie wolno oszczędzać, bowiem prędzej czy później odbije się to na portfelu hodowcy. Krowa musi mieć odpowiednio dużo miejsca do pobierania paszy, tak samo dużo miejsca potrzeba do jej odpoczynku i odbywającego się wtedy przeżuwania. Dopiero zapewniając komfort krów na każdym jej kroku odwdzięczy się ona wysoką produkcją dobrej jakości mleka – podsumowuje Farmer zza wielkiej wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!