Według najnowszych danych GUS przeciętna cena netto skupu mleka w Polsce w listopadzie 2016 r. wyniosła 129,69 zł/hl i była o 7,8 proc. wyższa niż  w październiku br. oraz o 14,6 proc. wyższa niż przed rokiem. W ciągu ostatnich trzech miesięcy (wrzesień-listopad) ceny skupy mleka wzrosły o 23,6 proc., a tak  silnego wzrostu w kolejnych trzech miesiącach nie notowano co najmniej od wejścia Polski do UE. Cena skupu mleka w listopadzie br., w porównaniu do cen z tego miesiąca w poprzednich pięciu lat była o 2 proc. wyższa. Co więcej, w porównaniu z czerwcem br. kiedy to notowano najniższy od kilku lat poziom cen skupu mleka, wzrosły one o 30 proc.

- Ceny skupu mleka w Polsce, podobnie jak w całej UE rosną z uwagi na poprawiającą się sytuację na światowym rynku produktów mleczarskich. W okresie trzech ostatnich miesięcy (wrzesień-listopad) indeks światowych cen produktów mleczarskich FAO zwiększył się o 21 proc., podaje Paweł Wyrzykowski.

Jak mówi ekspert, wpływ na wzrost cen białego surowca, może mieć również wzrost spożycia przetworów mlecznych w naszym kraju oraz powiększenie wolumenu eksportu produktów z mleka.

- Jednak tak dynamiczny wzrost cen skupu mleka w naszym kraju może być przesłanką, że oprócz poprawy światowej koniunktury, obecnie w Polsce wolumen surowca potrzebny do wytworzenia produkcji odpowiadającej popytowi jest niewystarczający. Może być  to związane ze zwiększaniem konsumpcji wewnętrznej oraz ożywieniem w eksporcie, w szczególności mleka w proszku (w październiku br. wzrósł on o 25 proc. (r/r)) oraz masła, którego eksport w październiku był o 35 proc. (r/r) większy, mówi ekspert rynków rolnych z BGŻ BNP Paribas

Podobał się artykuł? Podziel się!