Od około trzech miesięcy utrzymuję się rosnąca tendencja w cennikach skupu bydła. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły we wszystkich kategoriach bydła.

Aktualnie najwyższe ceny za buhaja w ankietowanych zakładach wynoszą 13,80 zł/kg w klasie R. Górna granica cenowa w klasie O wynosi natomiast 13,60 zł/kg. Ceny buhajów skupowanych w wadze żywej dochodzą do 7,80 zł/kg.

Stawki oferowane przez zakłady za jałówki zakwalifikowane do klasy R dochodzą do 13,50 zł/kg. Nadal utrzymuje się jednak spory dystans do klasy O, za którą zakłady płacą maksymalnie 12,50 zł/kg. Górne stawki w przypadku jałówek skupowanych w wadze żywej wynoszą obecnie 7 zł/kg.

Cenę trzymają również krowy, pomimo zwiększonej w ostatnim czasie podaży, o czym informują kierownicy skupów. Za sztuki skupowane na WBC, zakłady są w stanie zapłacić maksymalnie 12,30 zł/kg. Natomiast w wycenie na żywą wagę, za wybitne sztuki skupujący są wstanie zapłacić nawet do 6 zł/kg (ceny netto).

Póki co nie ma przesłanek, aby sytuacja na rynku miała się diametralnie zmienić, co potwierdza analityk, Magdalena Kowalewska.

– Oczekujemy, że do końca br. utrzyma się dotychczasowa tendencja wzrostowa cen skupu wołowiny i średnio w grudniu br. mogą być one o 3-7 proc. wyższe w relacji rocznej – mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych Bank BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!