Kontrola stanu zdrowotności wymion naszych zwierząt nie może się odbywać bez regularnego serwisu urządzeń udojowych z wymianą elementów takich jak gumy strzykowe. Tylko odpowiednio wyregulowane urządzenia udojowe gwarantują, że zarówno podciśnienie jak i pulsacja mają zalecane wartości.

Wymiana gum strzykowych jest ważna, ponieważ nawet niewielkie pęknięcia mogą stanowić miejsce pozostawania cząstek organicznych, w których rozwijać się będą drobnoustroje. Z kolei duże ubytki w gumach mogą negatywnie wpływać na ich dopasowanie się do strzyków powodując np. tzw. wspinanie się kubków bądź skoki podciśnienia.

Ważne jest aby w układzie panowało odpowiednie podciśnienie. Jego wartość w przypadku dojarek bańkowych i rurociągowych powinna wynosić ok. 50 kPa, natomiast w halach udojowych do 42 kPa. Niewłaściwe funkcjonowanie urządzeń udojowych może być jedną z głównych przyczyn mastitis w stadzie, dlatego systematyczny serwis jest bardzo ważny.

Warto również kontrolować czas doju oraz wartość przepływu mleka, przy której automatycznie przerywane jest dojenie. Zbyt długi udój prowadzi bowiem do wystąpienia pustodojów. Szkodliwość tego zjawiska polega na wywoływaniu hiperkeratozy. Schorzenie to polega na powstawaniu zrogowaciałych obwódek wokół otworów strzykowych. Prowadzi do zniszczenia bariery chroniącej wymię przed wnikaniem drobnoustrojów. Tak więc pustodoje można zaliczyć do jednej z przyczyn mastitis.  

Podobał się artykuł? Podziel się!