Korekcję racic u krów mlecznych powinno dokonywać się dwa razy do roku: wiosną przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego oraz jesienią przed jego zakończeniem. Zbliża się właśnie ten drugi termin. Warto pomyśleć o tym już teraz, gdyż firmy wykonujące takie usługi są w tym okresie obciążone pracą.

Jesienna korekcja racic jest szczególnie ważna u krów, które utrzymywane są na uwięzi. U tych zwierząt racice ulegają niewielkiemu ścieraniu, a należy pamiętać, że róg racicy przyrasta miesięcznie ok. 8 – 10 mm. Nadmiernie wyrośnięte racice mogą być przyczyną schorzeń kończyn prowadzących w skrajnym wypadku nawet do wybrakowania sztuki ze stada.

Do znanej zasady: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” można dodać określenie „taniej”. Z pewnością mniejsze koszty spowoduje profilaktyczna korekcja, wykonana w odpowiednim terminie,  niż leczenie stanów chorobowych i wywołany nimi spadek produkcji mleka.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania układu lokomotorycznego krów jest regularna obserwacja zwierząt. W przypadku odnotowania nieprawidłowości nie można ograniczać się jedynie do wcześniej wymienionych terminów korekcji. Jeśli stan racic tego wymaga, zabieg ten należy wykonać dodatkowo, aby nie dopuścić do pogłębiania się schorzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!