Korekcję racic u krów mlecznych powinno dokonywać się dwa razy do roku: wiosną przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego oraz jesienią przed jego zakończeniem. Zbliża się właśnie ten drugi termin. Warto pomyśleć o tym już teraz, gdyż firmy wykonujące takie usługi są w tym okresie obciążone pracą.

Jesienna korekcja racic jest szczególnie ważna u krów, które utrzymywane są na uwięzi. U tych zwierząt racice ulegają niewielkiemu ścieraniu, a należy pamiętać, że róg racicy przyrasta miesięcznie ok. 8 – 10 mm. Nadmiernie wyrośnięte racice mogą być przyczyną schorzeń kończyn prowadzących w skrajnym wypadku nawet do wybrakowania sztuki ze stada.

Do znanej zasady: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” można dodać określenie „taniej”. Z pewnością mniejsze koszty spowoduje profilaktyczna korekcja, wykonana w odpowiednim terminie,  niż leczenie stanów chorobowych i wywołany nimi spadek produkcji mleka.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania układu lokomotorycznego krów jest regularna obserwacja zwierząt. W przypadku odnotowania nieprawidłowości nie można ograniczać się jedynie do wcześniej wymienionych terminów korekcji. Jeśli stan racic tego wymaga, zabieg ten należy wykonać dodatkowo, aby nie dopuścić do pogłębiania się schorzenia.