Wystawy, rzecz jasna otwarte są dla każdego hodowcy zwierząt, co jednak prezentują się jedynie Ci, którzy chcieliby porównać swoje wieloletnie i pieczołowite dokonania w hodowli.

Trzeba przyznać i powiedzieć o tym otwarcie, że trzeba mieć odwagę by wystąpić na ringu ze swoim najlepszym zwierzęciem ze stada i porównać się w jakim miejscu jest się wobec tych najlepszych. Jest to element konfrontacji, lecz również i edukacji, bo można się wiele nauczyć, zarówno od innych hodowców jak i z komentarzy sędziowskich udzielanych na ringu – tłumaczy Anna Siekierska kierownik Działu Hodowli Bydła PFHBiPM.

Występ zwierząt podczas wystawy jest również ogromnym wysiłkiem dla hodowcy, gdyż należy to zwierzę umiejętnie do pokazu przygotować. Łączy to w sobie zarówno pielęgnację jak i oprowadzanie, a obie czynności są rozdzielone.

Federacja pomaga hodowcom od pięciu lat, kiedy to otwarty został serwis pielęgnacyjny. Jego działania skupiają się głównie na przygotowaniu krów i jałowic hodowlanych holsztyńsko-fryzyjskich, ale nie tylko, bo jak widzimy proponowana usługa strzyżenia bydła rozszerza się na inne rasy krów. Co jednak w rasie PHF chodzi o jak najmocniejsze uwydatnienie cech mlecznych, wykształconych przez wieloletnie doskonalenie tej rasy – dodaje Anna Siekierska.

Samo strzyżenie zwierzęcia jest wykonywane przez pracownika Federacji, hodowcy natomiast przygotowują je do tego zabiegu – wielokrotnie myją i czyszczą zwierzęta. Oprócz tego serwisanci udzielają instrukcji – jak prawidłowo oprowadzać zwierzę, kiedy i ile czasu na takie czynności hodowcy muszą poświęcić. By zwierzęta elegancko prezentowały się na ringu trzeba je najpierw nauczyć chodzić.

Serwis pielęgnacyjny PFHBiPM liczy obecnie 21 osób, specjalnie przeszkolonych i wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Usługa jest proponowana dla wszystkich chętnych i jest usługą odpłatną. Jest to usługa kompleksowa, z reguły jest to powiązane z dwukrotną wizytą u hodowcy, a serwisanci dodatkowo udzielają hodowcom wskazówek – jak prawidłowo zwierzę oprowadzać. Cennik usługi jest liczony od sztuki i wynosi 200 zł (netto).

Jak sami widzimy należy bardzo szanować hodowców, którzy prezentują swoje zwierzęta na wystawach, gdyż jest to dla nich ogromny wysiłek, przede wszystkim czasowy, a tu zwłaszcza należy zwrócić uwagę na hodowców, którzy sami prowadzą stada w gospodarstwach rodzinnych. Podobał się artykuł? Podziel się!