PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

KRIR: Bobry do odstrzału

KRIR: Bobry do odstrzału Szkodliwa działalnosć bobrów polega m.in. na tworzeniu tam spiętrzjących wodę, która nastęnie zalew grunty rolnicze; Fot. pixabay.com

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 22-10-2016 04:00

Tagi:

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wpisanie bobra na listę zwierząt łownych i uregulowanie zasad wypłaty odszkodowania za szkody przez nie spowodowane.Obecnie populacja bobra w całym kraju jest bardzo liczna i ich działalność powoduje znaczące straty w rolnictwie i gospodarce rybackiej. Zmiany legislacji coraz głośniej domagają się rolnicy, którzy szczególnie odczuwają skutki działalności największych europejskich gryzoni.

Zdaniem samorządu rolniczego zaliczenie bobra do zwierząt łownych ułatwi pozyskiwanie tego gatunku i doprowadzi do ograniczenia lawinowego wzrostu liczebności bobra w naszym kraju.

- Jednym ze skutków spiętrzenia wody przez bobry jest zalanie użytków zielonych i zniszczenie lub utrudnienie zbioru plonów. Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, szacując szkody wyrządzone przez bobry uwzględniają tylko szkody bezpośrednio przez nie wyrządzone, natomiast winą za zalanie terenów uprawnych obarczają spółki wodne, które rzekomo niewłaściwie dbają o drożność cieków wodnych, podaje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Samorząd rolniczy jest zdania, ze należy wprowadzić jasne rozwiązania prawne, które w sposób jednoznaczny określą zakres szkód wyrządzanych przez bobry, a obejmujących również szkody w trwałych użytkach zielonych, za które rolnik będzie mógł otrzymać odszkodowanie ze Skarbu Państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • SAGRAM 2016-11-14 16:29:09
  ASF jest z winy izb rolniczych z powodu braku organizowania szkoleń dla rolników.
  ASF przenosi się ze świń na dziki a nie z dzików na świnie.
  IR powinny uświadomić rolników jakim zagrożeniem jest kupowanie prosiąt niewiadomego pochodzenia - taniej to oznacza gorzej albo całkiem źle.
  Dlaczego badanie dzików musi się odbywać wyłącznie w Puławach, może niech Puławy uruchomią dodatkowe punkty badania wzdłuż granicy wschodniej (np 9 punktów) albo niech przekażą genotyp choroby do lecznic istniejących.
  Ministerstwo Rolnictwa nic nie robi w kwestii ASF a jedynie szuka winnych. Pan Jurgiel wyliczył że trzeba zredukować 40 tyś dzików na Podlasiu a tam jest w najlepszym przypadku około 8 tyś dzików. Obecnie aby tam pozyskać dzika to nie lada sztuka.
  Media swoje zrobiły bijąc pianę populistyczną, wielu redaktorów wypowiada się o czym o czym nie mają zielonego pojęcia. A redaktorzy którzy by chcieli napisać coś pozytywnego i opartego na faktach są blokowani. Myśliwi robią bardzo dużą robotę dla środowiska, lasów i rolnictwa jednak jako z jednej strony grupa liczna bo 120 tysięczna a z drugiej strony słaba bo bez poparcia od społeczeństwa. Na pewno z winy myśliwych którzy nie zadbali o uświadomienie społeczeństwo na czy polega ich wkład w ochronę środowiska. Myśliwi tworzą organizacje za własne pieniądze i to nie małe. Nie są organizacją która żyje konsumując podatki. I tak naprawdę rolnictwo wykorzystują tylko w zwalczaniu innych organizacji w tym również rolniczych. Trochę więcej rozwagi i obiektywizmu.
 • Avigdor 2016-10-23 19:15:12
  Sobie w łeb strzel grzybie z KRIR
 • Wiedza to skarb 2016-10-23 08:59:32
  Brawo dla izby. Zwierzęta łowne do ministra rolnictwa. Szkoda że pominięto ministra środowiska odpowiedzialnego za gospodarkę łowiecką.
 • kissmy... 2016-10-22 18:09:01
  tylko w podlaskim można, taka #dobrazmiana
 • jakis 2016-10-22 09:00:51
  Zamiast bić to korzystać i ryż sadzić
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!