PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Krótkie podsumowanie XII FSM

Krótkie podsumowanie XII FSM

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 14-09-2014 14:41

Tagi:

Drugi i trzeci dzień konferencji w Augustowie, obfitowały w ciekawe prelekcje i dyskusje. Starano się ocenić zmiany zachodzące w polskim mleczarstwie w ostatnich kilkunastu latach, oraz nakreślić prawdopodobne scenariusze na najbliżej okres. Nie obyło się bez ostrych słów.Uczestnicy XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie, zapamiętają 12 września, z dwóch powodów. Pierwszym była debata, której moderatorem był prof. Andrzej Babuchowski , uczestnikami natomiast: Edward Bajko - prezes SM Spomlek,  Lech Karendys - dyrektor handlowy SM Mlekpol, Jan Dąbrowski - prezes OSM Łowicz, Krzysztof Banach - przewodniczący Rady Nadzorczej OSM Piątnica, Grzegorz Gańko - prezes OSM Sierpc oraz Edward Kołek – dyrektor generalny GEA. Dyskusja była dość burzliwa, a dotyczyła min. tematu wsparć unijnych oraz sposobu ich rozdzielania. Rozmawiano też o wpływie (negatywnym) państw ościennych na nasz rynek mleka.  

Drugim powodem było przybycie ministra Marka Sawickiego. Gość honorowy mówił na temat, podjętych przez siebie kroków w celu złagodzenia trudnej sytuacji związanej z rosyjskim embargiem. Minister wziął także udział, w panelu dyskusyjnym dotyczącym krajowej i europejskiej polityki w obliczu uwolnienia kwot mlecznych i rosyjskiego embarga.  

Ostatniego dnia, wystąpili prelegenci z Rosji, Chin oraz Nowej Zelandii, a także polscy eksperci znający realia rynku chińskiego. Na zakończenie forum, zabrał głos europoseł Janusz Wojciechowski. Polityk, w dość ostrych słowach, ocenił reakcję zarówno premiera, jak i prezydenta na rosyjskie embargo. Jak powiedział europoseł, w innych krajach europejski, takich jak np. Francja, rolnictwo jest na tyle ważnym tematem w debacie krajowej jak i międzynarodowej, że to właśnie prezydent lub premier zabierają głos w sprawach dotyczących tego sektora gospodarki. W takiej sytuacji, mimo działań ministra Sawickiego, głos Polski nie jest słyszany w UE.

Dokładną relację z najważniejszych i najciekawszych prelekcji oraz dyskusji, znajdą Państwo niebawem na naszym portalu oraz w czasopiśmie Farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!