Hodowcy bydła coraz chętniej decydują się, na utrzymywanie młodych cieląt w budkach typu igloo. Ten system chowu pozwala na ograniczenie infekcji w początkowym okresie życia zwierzęcia i uzyskiwanie cieląt o lepszej kondycji.

Problemy przy zimnym wychowie

Zdarzają się jednak przypadki, że osesek zachoruje, przez co jego organizm może mieć problemy z utrzymaniem ciepłoty ciała, w warunkach pogodowych, z którymi zdrowe ciele poradziło by sobie.

W naszym kraju, bardzo niskie temperatury występują coraz rzadziej. Ale kilkudniowy mróz sięgający poniżej -20oC może okazać się bardzo groźny, lub wręcz zabójczy dla cieląt utrzymywanych w budkach igloo.

W obu opisanych przypadkach, można umieścić młode zwierzęta w budynku inwentarskim. Jednak część hodowców utrzymujących cielęta na zewnątrz, po prostu nie posiada takich obiektów. Nawet jeśli mamy taki budynek, to wprowadzenie cieląt do niego, może wiązać się z pogorszeniem zdrowa, ponieważ młode zwierzę przyzwyczajone jest do innych warunków środowiskowych.

 Co więc może pomóc hodowcom, jeśli wystąpią wyżej wymienione problemy?

Kurtki – na chorobę i mróz

Na rynku dostępne są specjalne kurtki dla cieląt. Wykonane są z wodoodpornej tkaniny, która przepuszcza powietrze. Po wypraniu, ocieplacz może być wykorzystany powtórnie. Producenci posiadają w swoich ofertach kurtki w różnych rozmiarach. Cena takich ocieplaczy mieści się w granicy 100 – 150 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!