PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kwasica groźniejsza latem

Kwasica groźniejsza latem

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 22-07-2014 07:00

Tagi:

Kwasica jest chorobą metaboliczną, która może pojawiać się w stadach krów mlecznych przez cały rok. Lato jest okresem, w którym wysokie temperatury generują dodatkowe czynniki wywołujące to schorzenie, które potocznie określa się mianem letniej kwasicy.Standardowe przyczyny występowania kwasicy są hodowcom dobrze znane. Można do nich zaliczyć m.in. nadmiar węglowodanów łatwo fermentujących w żwaczu, czy też niewłaściwa struktura dawki pokarmowej. Jednak pomijane są czasem przyczyny schorzenia związane ze stresem cieplnym, jaki dotyka zwierzęta w czasie upałów.

Zjawisku temu towarzyszy zazwyczaj wzrost temperatury ciała, a co za tym idzie wzrost temperatury treści żwacza. W konsekwencji dochodzi do obumierania mikroflory żwacza. Wzrost temperatury żwacza o każde pół stopnia powoduje obumarcie ok. 10 – 15% flory żwacza, co w dużej mierze upośledza proces trawienia.

Stres cieplny w dużym stopniu ogranicza u zwierząt pobranie suchej masy, szczególne dotyczy to pasz objętościowych tworzących strukturę dawki. Krowy wykazują wówczas nasiloną tendencję do sortowania paszy. Wybierają pasze treściwe, których zwiększona koncentracja powoduje zakwaszenie treści żwacza.

W upalne dni należy pamiętać o odpowiednim dostępie do wody. Zwrócić należy uwagę nie tylko na rozmieszczenie poideł, ale również na ich wydajność, która ma bezpośredni wpływ na ilość pobranej wody przez zwierzęta. W czasie lata zapotrzebowanie na wodę może wzrosnąć nawet dwukrotnie. W przypadku niedostatecznego pobrania wody ograniczona jest produkcja śliny, która w naturalny sposób buforuje treść żwacza, czego nie jesteśmy w stanie uzupełnić dodatkami paszowymi.

Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko występowania kwasicy, dlatego w okresie letnim należy skierować szczególną uwagę na profilaktykę tego schorzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!