Kwotę mleczną nabyć można w drodze kupna/sprzedaży od 1 sierpnia do ostatniego dnia lutego kolejnego roku. W tym przypadku do krajowej rezerwy przechodzi 5 proc. kwoty stanowiącej przedmiot umowy.

Poza kupnem limit produkcyjny można nabyć na podstawie dzierżawy, czy oddania w użytkowanie kwoty mlecznej, a umowę należy dostarczyć do właściwego Oddziału Terenowego ARR w terminie od 1 sierpnia do 31 stycznia kolejnego roku. Umowa wygasa automatycznie z ostatnim dniem roku kwotowego, czyli 31 marca.

Zainteresowanie kupnem jest bardzo duże zwłaszcza w województwie podlaskim, ale również na Mazowszu oraz w Wielkopolsce.

Cena kupna kwoty mlecznej jest taka sama dla całej Polski, a także handel kwotami jest możliwy bez granic wojewódzkich.

Średnia cena kilograma limitu produkcji mleka wynosi 0,38 zł. netto. Praktycznie nie ma zainteresowania dzierżawą czy oddaniem w użytkowanie kwoty - mówi Marta Konopko z Ogólnopolskiej Giełdy Kwot Mlecznych.

Po wejściu Polski do UE i objęciu rolników systemem kwotowania produkcji mleka wartośc kilograma kwoty mlecznej na wolnym rynku sięgała, a nwet przekraczała wartościowo cenę skupu kg mleka. Jeszcze w zeszłym roku cena kg kwoty mlecznej wynosiła kilka groszy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!