Na giełdzie kwot mlecznych w Niemczech handlem objęto 145 tys. ton praw do produkcji mleka, co było ilością przeciętną na tle lat poprzednich.

Mimo, że Komisja Europejska zaproponowała odejście od kwotowania produkcji mleka po 2014 r. popyt na kwoty mleczne był niemal dwukrotnie większy niż podaż.

W Niemczech geograficznie dało się zauważyć "przemieszczanie" kwot na północ kraju.

W Polsce ceny kwot kształtują się na poziomie 30 – 40 gr za kg. Nie ma popytu. Wynika to z tego, że nie ma przekroczenia w produkcji mleka, a rolnicy nie płacą kar. Zgodnie z prawem obrót kwotami mlecznymi jest dozwolony od 1 sierpnia br. W pierwszym roku kwotowania produkcji mleka w Polsce (2003/2004 r.) ceny kwot mlecznych były wysokie. Za kg przywileju sprzedaży mleka do podmiotu skupującego rolnicy płacili na wolnym rynku grubo ponad złotówkę.

Inna sytuacja jest w Niemczech. Nieoficjalnie wiadomo ze wstępnych obliczeń niemieckiego Głównego Urzędu Celnego, że krajowa kwota mleczna w Niemczech za sezon 2007/2008 została przekroczona o 370 tys. t. Niemieccy rolnicy, ci którzy przekroczyli produkcję mleka będą musieli w sumie zapłacić 103 mln euro karnych opłat.

Kwota mleczna w Niemczech została przekroczona wskutek dużego wzrostu dostaw w I kwartale br., kiedy utrzymywały się wysokie ceny skupu i rolnicy woleli nawet dostarczać mleko z gwarancją przekroczenia indywidualnych ilości referencyjnych.

W ciągu dekady tylko raz niemieckie dostawy zawarły się w ramach limitu (rok 2002/03). Przekroczenie kwoty było największe w sezonie 2004/05 (403 tys. t).

Źródło: farmer.pl, FAMMU/FAPA na podst. Niemieckiego Związku Rolników DBV, ZMP, Agra Europe

Podobał się artykuł? Podziel się!