Choć rok kwotowy w produkcji mleka zakończy się 31 marca niektórzy producenci już teraz wyczerpali swoje limity.

- Już są kwoty przekroczone. Problem dotyczy 3-4 proc. naszych dostawców - mówi Jerzy Kulikowski, dyrektor ds. skupu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica.

Rolnikom, którzy przekroczyli kwoty pozostaje kupić je na rynku, co nie zawsze jest możliwe, albo płacić słone kary, ktore moga wynieśc ok. 30 groszy za ponadkwotowy litr.

Według przewidywań Agencji Rynku Rolnego, przekroczenie krajowej kwoty mlecznej w roku 2013/14 może wynieść 2 proc. To kilkanaście razy więcej niż w poprzednim roku kwotowym.

Za rok kwotowy 2012/13 po zastosowaniu współczynnika realokacji opłata za przekroczenie kwoty indywidualnej dostaw za każde 100 kg wyniosła po zaokrągleniu 3,23 zł czyli ok. 3 grosze na litr mleka. W tym roku kary mogą być dziesięciokrotnie wyższe.

Pocieszeniem dla producentów mleka są wysokie ceny w skupie, choć i te przestały rosnąć.

- Średnia za styczeń w naszym zakładzie wyniosła 1,75 zł za litr mleka - podaje Jerzy Kulikowski.

Najwyższe stawki w OSM Piątnica otrzymali dostawcy mleka w listopadzie, gdy wypłacono premię świąteczną. Cena wtedy przekroczyła 2 zł za litr.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, cena skupu 100 kg mleka za grudzień wyniosła 155,26 zł, a w styczniu spadła do 149,49 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!