Matitis w hodowli krów mlecznych przynosi ogromne straty finansowe związane ze spadkiem wydajności mlecznej, karencją na mleko oraz kosztami leczenia, a nawet przedwczesnym brakowaniem zwierząt, u których terapia nie przynosi rezultatów. Ponadto leczenie antybiotykami nie zawsze jest skuteczne ponieważ infekcje może wywołać szczep oporny na dany lek.

Zapalenia wymienia często wywoływane są przez szczepy bakterii Staphylococcus aureus oraz Streptococcus agalactiae, które należą do trudnych do wyleczenia.

Mastimedis zabija bakterie wywołujące infekcje, a w konsekwencji stan zapalny za pomocą elektroporacji. Urządzenie wykorzystuje impuls elektryczny o określonej częstotliwości i napięciu, który powoduje utworzenie w błonie komórkowej bakterii trwałych elektroporów, co prowadzi do śmierci komórki. Urządzenie to eliminuje konieczność stosowania antybiotyków, które pozostają w mleku.

To innowacyjne urządzenie może w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizować rynek antybiotyków, ograniczając w dużym stopniu konieczność ich wykorzystywania.

Podobał się artykuł? Podziel się!