Kilkanaście lat temu podjęto dyskusję na temat wymiany konwencjonalnego oświetlenia na energooszczędne świetlówki typu LED. Wiele gospodarstw domowych zdecydowało się na ten ruch i pomimo wyższych jednorazowych cen zakupu świetlówek LED, zanotowało znaczące oszczędności na poziomie comiesięcznych rachunków za energię.

Okazuje się, że firmy produkujące oprawy oświetleniowe w technologii LED są już w stanie zaoferować produkty, które z powodzeniem mogą być zastosowane w bardzo specyficznej branży – jaką jest rolnictwo.

Dostarczenie odpowiedniej ilości światła w celu zoptymalizowania produkcji mleka jest tematem znanym od dawna. Trwa dyskusja na temat ilości dostarczanego światła, o jaką należy zadbać, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, iż optymalne wyniki produkcyjne uzyskują krowy mające dostęp do światła przez 16 godzin o natężeniu na poziomie 150 – 200 luksów – mówi Bartłomiej Mieczkowski z firmy AniLEDLight.

W 2003 roku raport opublikowany przez Research Institute of Animal Husbandry jednoznacznie wskazał, iż polepszenie jakości oświetlenia w farmie/oborze stymuluje krowy do produkcji większej ilości mleka. Dodatkowo, najnowsze badania przeprowadzone przez Oklahoma State University pokazały, iż krowy żyjące w oborach z zainstalowanym oświetleniem LEDowym dawały około 6% więcej mleka (w porównaniu do krów utrzymywanych w oborach wyposażonych w konwencjonalne, fluorescencyjne światło).

Autorzy badań początkowo zakładali negatywny wpływ oświetlenia LED na wielkość produkcji mleka. Spodziewano się wystąpienia problemów z żywieniem, szczególnie z pobraniem paszy. Spadek ilości produkowanego mleka byłby tego sygnałem. Wyniki badań zaskoczyły naukowców, gdyż okazało się, że krowy w okresie przeprowadzonych badań dały średnio-dodatkowe 2 kg mleka. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, iż światło LED redukuje stres, a co za tym idzie,  zwiększa wydajność krów.

Wspomniane argumenty stanowią znaczącą przewagę dla zastosowania oświetlenia LEDowego w oborze. Ponadto, należy również (a może szczególnie) pamiętać o komforcie i bezpieczeństwie: ludzi oraz zwierząt. Białe światło emitowane przez lampy LED pozwala pracownikom widzieć kolory dokładniej, łatwiej zauważyć uszkodzenia/kontuzje zwierząt. Niewątpliwą zaletą oświetlenia LED jest brak emisji światła UV, które przyciąga muchy oraz inne owady. Dzięki temu możemy znacząco zminimalizować groźbę przenoszenia przez nie chorób.