W tradycyjnie budowanych oborach centralna część obory rezerwowana jest na stół paszowy, a tuż nad nim znajduje się świetlik kalenicowy, który oprócz doświetlenia budynku w ciągu dnia spełnia swoją główną rolę jaką jest wentylacja.

- Zmiana pozycji stołu paszowego i legowisk – umieszczenie w centralnej części budynku legowisk sprawia, że świetlik spełnia swoją podstawową – wentylacyjną funkcję w lepszym stopniu. Ciąg powietrza z centrum obory w której znajdują się legowiska powoduje „wypychanie” ciepłego, zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku – tłumaczy Hodowca z Podlasia.

W opinii właściciela jednego z podlaskich stad krów mlecznych takie umiejscowienie legowisk daje zwierzętom również większy komfort w zimie, kiedy temperatury spadają mocno poniżej zera.

- Planując budowę nowej obory obserwowałem również rozwiązania innych hodowców, którzy zdecydowali się na bardziej tradycyjne rozwiązania. Niepokoił mnie fakt iż w przypadku lżejszych konstrukcji, w rzędach legowisk przy ścianach bocznych budynków mroźne powietrze owiewało zwierzęta, co może się przyczyniać do obniżenia ich zdrowotności, a także niższej produkcji mleka, gdyż zwierzęta te potrzebują większej ilości energii na ogrzanie własnego ciała – dodaje Hodowca. Podobał się artykuł? Podziel się!