Znaczenie strefy legowiskowej w chowie bydła mlecznego jest ogromne, co wielokrotnie było tematem rozważań w licznych publikacjach. Kierując się oszczędnością przy wyposażaniu nowoczesnych obór w gumowe maty legowiskowe, zdecydowanie możemy liczyć na powikłania związane z uszkodzeniami kończyn zwierząt. Gumowe maty (tańsze) są materiałem twardym i trwałym, lecz nie ma to nic wspólnego z dobrostanem krów, a już tym bardziej z wysoką produkcją mleka i opłacalnością naszych działań. Oszczędności na etapie wyposażania legowisk będą się bowiem odbijały przez niemal cały okres użytkowania zastosowanego systemu.

Podobnie jak wiele jest rozwiązań mat legowiskowych tyle samo jest różnic między nimi. Przede wszystkim cena – to ona decyduje o zastosowaniu danego materiału.

Rozwiązaniem najdroższym jest wyposażenie strefy legowiskowej w materace wodne tzw. łóżka wodne. W naszym kraju jest to rozwiązanie mniej popularne – prawdopodobnie ze względu na cenę (ok. 160 Euro netto co w przybliżeniu daje kwotę nieco poniżej 700 zł za legowisko, czyli trzykrotnie więcej aniżeli zwykła, twarda, gumowa mata).

Koszt takiego rozwiązania odstrasza co jest zrozumiałe, jego trwałość jest co najmniej porównywalna z rozwiązaniem najtańszych mat gumowych, lecz z drugiej strony podwyższony komfort utrzymywanych w tym systemie krów może zaprocentować i zwrócić stosunkowo szybko koszty inwestycji. Gumowe maty z „wyższej półki” są jednocześnie niewiele tańsze od materacy wodnych (jest to koszt znacznie przekraczający 500 zł. netto), jednak trwałość tego materiału nieco mniejsza.

Dwóch rzeczy na temat gumowych mat na legowiskach nie da się podważyć: dobre maty gwarantujące komfort krowom są drogie, a hodowcom gwarantują komfort i wygodę codziennej pracy.

Hodowcy krów mlecznych zastanawiający się nad budową nowej obory i doborem odpowiedniego typu legowisk, powinni rozważyć pewien kompromis pomiędzy komfortem krów, a komfortem pracy własnej lub zwiększeniem nakładu pracy najemnej. Amerykańscy naukowcy wielokrotnie dowiedli, że najwyższy poziom komfortu krów mlecznych gwarantuje utrzymanie krów na głębokich legowiskach wypełnionych piaskiem. W naszych warunkach nie każdy ma jednak dostęp i możliwości wykorzystania takiego materiału, a jego zastosowanie jest bardziej pracochłonne aniżeli gumowe maty.

Podobał się artykuł? Podziel się!