PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Lubelskie: Producenci mleka domagają się wsparcia

Lubelskie: Producenci mleka domagają się wsparcia - Ceny mleka spadły poniżej złotówki za litr, a koszt produkcji to 1,30 zł; Fot. Fotolia

Kilkudziesięciu hodowców krów uczestniczyło w czwartek w Lublinie w manifestacji, podczas której domagali się wsparcia państwa w związku ze spadkiem cen mleka. Stanowisko ze swoimi postulatami wręczyli urzędnikom wojewody lubelskiego.Hodowcy przemaszerowali przez centrum Lublina z Placu Teatralnego przed gmach urzędu wojewódzkiego. Nieśli transparenty z hasłami: Drugi już rok produkujemy poniżej kosztów produkcji", "Supermarkety spijają śmietankę z naszego mleka", "Zniesiono kwotowanie mleka płacimy horrendalne kary, a teraz mamy ograniczać produkcję" oraz "Rynek mleka nie poczeka rządowa logika zabije rolnika".

- Ceny mleka spadły poniżej złotówki za litr, a koszt produkcji to 1,30 zł. Dwa lata temu mleko można było sprzedać po 1,70 zł za litr. Jest coraz gorzej. Jeśli władze będą bierne, to doprowadzą do bankructwa wielu gospodarstw. Najtrudniej jest gospodarstwom, które się zmodernizowały i muszą spłacać kredyty - powiedział prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Rafał Stachura.

Jak podał Stachura, w Lubelskiem jest 14 tys. producentów dostarczających 1,5 mln litrów mleka dziennie. Działa 11 mleczarni. W tej branży pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób.

Stachura przekazał urzędnikom wojewody lubelskiego petycję z postulatami producentów mleka. Domagają się oni m.in. wprowadzenia "realnych dopłat" do eksportu mleka poza kraje Unii Europejskiej, zablokowania importu artykułów mleczarskich z krajów UE, które ich zdaniem sprzedawane są po cenach dumpingowych, wsparcia dla hodowców bydła mlecznego, którzy zechcą zmienić profil swoich gospodarstw.

Hodowcy chcą także uregulowania ustawowego relacji między producentami a sieciami handlowymi, w tym określenia, jaki procent ceny detalicznej ma otrzymać producent. Wezwali do przeznaczenia większych środków na kampanie promujące zdrowotne walory produktów mlecznych oraz do przywrócenia akcji "Szklanka mleka dla każdego dziecka" w szkołach.

Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Krzysztof Dziewulski, który spotkał się z hodowcami, zapewnił, że przekaże ich stanowisko wojewodzie i ministrowi rolnictwa. - 1 kwietnia ubiegłego roku Komisja Europejska zniosła kwoty mleczne, za zgodą poprzedniego rządu. Rosja wprowadziła embargo. To są przyczyny złej sytuacji. Rząd podejmuje działania, przygotowywana jest ustawa o relacjach między sieciami handlowymi a producentami, wkrótce ma być ogłoszone rozporządzenie rządu dotyczące pomocy z budżetu UE dla hodowców, którzy ograniczą produkcję mleka - powiedział Dziewulski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • MR 2016-09-08 21:59:52
    A to widzisz , chłopstwo nie uczy się z książek i unijnych dokumentów ale z doświadczenia . Jak nauczyli się , że strajkami udawało się coś wywalczyć w górnictwie , to i w rolnictwie też tak będzie . Strajkowali stoczniowcy nie ma dawnych stoczni , strajkowali z Ursusa , została mała prywatna spółka. Strajkowicze nic nie potrafią poza pyskowaniem ale czy z bezpłodnego gadania może coś się urodzić , która manifestacja rolników coś dała. Jak minister rolnictwa nie wie jak wykorzystać 22 mln euro , to może na 500 + niech wyda. Czytam , że NIK prześwietliło ukraińskie spółki , na 13 spółek , aż siedmiu nie udało się znaleźć , a na zarejestrowanych prawie 2300 ludzi jako pracowników pracowało faktycznie coś koło 160 , Czyli trzeba dopłacać przekrętom i zarejestrowanym ich dzieciakom na 500 +
  • Stanisławski 2016-09-08 21:20:42
    Niech im zwróci Ukraina straty, to przecież ich rząd pisowski (którego tak nagminnie popierają ) z wściekłością walczy z Unią o przedłużanie sankcji. Macie na tej stronie artykuł Jak otrzymać dofinansowanie do ograniczenia produkcji. Czy sa doświadczenia z rekompensata za ograniczenie produkcji ? Oczywiście ; drobiarze (kilkuset) dostali za ograniczenia w okresie ptasiej grypy 62 miliony euro. Ile Jurgiel wywalczył dla wszystkich producentów mleka ? 22 miliony ? Ale to Sawicki był zły bo słusznie nazwał zawziętych chłopów (nie rolników ) frajerami . A co nie są ?Zamiast leźć na manifestacje zrobili by szkolenie jak dostać rekompensaty.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!