Lucerna jest doskonałym źródłem białka pochodzącego z paszy, którego plon jest najwyższy spośród wszystkich roślin uprawianych na użytkach zielonych. Jest to jednak roślina wymagająca pod względem stanowiska – wymaga odpowiednio wysokiego pH gleby oraz niskiego poziomu wód gruntowych. Pewne ograniczenia dotyczą również jej skarmiania dla zwierząt, ponieważ w grupach laktacyjnych może stanowić ona duży udział, tak w grupie krów zasuszonych nie powinno się jej zadawać w ogóle – co jest związane ze znacznymi zawartościami potasu.

Odmiana lucerny siewnej Planet wyhodowana była przed laty na terenach Niemiec, w Polsce jest zarejestrowana od 2001 roku wśród odmian COBORU. Od wielu lat stanowi również odmianę wzorcową. Plonowanie tej odmiany kształtuje się na poziomie 16-17 ton suchej masy z hektara, co przy zawartości białka na poziomie 18 proc. daje blisko 3 tony białka z hektara rocznie.

Rośliny lucerny Planet charakteryzują się dobrą zimotrwałością i szybkim odrastaniem, zarówno wiosną jak i po każdym kolejnym pokosie. Cechą charakterystyczną tej odmiany są bogato ulistnione łodygi – co podnosi jej wartość pokarmową. Jest ona średnio podatna na wyleganie i wykazuje dużą odporność na porażenie chorobami werticilozę oraz fuzariozę – powodującymi więdnięcie pędów lucerny. Ze względu na tę cechę jest ona polecana na stanowiska zagrożone występowaniem tych chorób – istotnie wyżej plonuje w stosunku do odmian podatnych na choroby uwiądowe.

Uprawa lucerny siewnej Planet jest możliwa zarówno w czystym siewie jak i w mieszankach z trawami. Jej przeznaczenie to przede wszystkim sianokiszonki. Uprawa tej odmiany jest możliwa we wszystkich regionach Polski. W latach korzystnych pod względem opadów możliwy jest czterokrotny zbiór plonu.

Łącznie podczas tegorocznych Targów Ferma w Łodzi wyróżnionych Złotym Medalem zostało 17 produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!