Jako komponenty białkowe w żywieniu przeżuwaczy najczęściej stosowane są poekstrakcyjne śruty rzepakowa i sojowa. Ze względu na różne poziomy dostępności białka trudno jest mówić która jest gorsza, a która lepsza, gdyż w rzeczywistości w żywieniu wysoko wydajnych krów mlecznych to obie powinny znaleźć się w dawce pokarmowej.

Oprócz śrut poekstrakcyjnych w żywieniu tych gatunków zwierząt stosowane są makuchy – najczęściej jedynie rzepakowy, co wiąże się z dostępnością tego produktu na rodzimym rynku. Rzadko mówi się o stosowaniu produktów ubocznych tłoczenia oleju słonecznikowego, a są to komponenty również bardzo wysokiej wartości paszowej.

Makuch słonecznikowy powstaje w wyniku tłoczenia zmielonych i podgrzanych ziaren słonecznika. Zawiera znaczne ilości tłuszczu przekraczające 10 proc., jest doskonałym źródłem białka (zawartość ok. 22-23 proc.) – jest to białko o wysokiej zawartości metioniny. Makuch słonecznikowy zawiera również wiele składników w tym przede wszystkim znaczne ilości fosforu organicznego (który wspomaga przyswajanie wapnia), a także sód, wapń oraz siarkę. W paszy tej w znacznych ilościach znajdują się również witaminy z grupy B oraz beta-karoten. W makuchu słonecznikowym zawartość włókna kształtuje się na poziomie 18 proc.

Ze względu na wysoką zawartość włókna pasza ta znajduje zastosowanie głównie w żywieniu przeżuwaczy. Pasza ta jest stosowana w żywieniu krów mlecznych w gospodarstwie Bušlak S.R.O. na Słowacji w którym utrzymywanych jest 560 mlecznic, zarządzanego przez Pavla Biro.

– Makuch słonecznikowy jest stosowany na fermie od kilku lat. Głównym powodem wykorzystania tej paszy w naszym gospodarstwie jest fakt, iż drugą działalnością przedsiębiorstwa Bušlak S.R.O. jest tłoczenie oleju słonecznikowego. Produkt uboczny z produkcji jest przeznaczony do żywienia krów, dzięki czemu koszty żywienia są znacznie niższe. Na chwilę obecną spośród pasz pochodzących z zakupu jedyną stanowi poekstrakcyjna śruta sojowa – gdyż tego komponentu nie sposób się wyzbyć lecz można ograniczyć jego stosowanie do niezbędnego minimum. Dodatek śruty sojowej to ok. 1 kg/sztukę/dzień – tłumaczy zarządca stada Pavel Biro.

- Obecnie koszt produkcji jednego kilograma mleka kształtuje się na poziomie 0,27 Euro, a cena skupu to na dzień dzisiejszy ok. 0,32 Euro – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!