Firma CID LINES, zajmująca się bioasekuracją, udostępniła aplikację na urządzenia mobilne. Służy ona do szacowania kosztów związanych z matistis w stadach krów mlecznych. Jak na razie, darmowy program dostępny jest jedynie w języku angielskim.

Po oddaniu swojego adresu mailowego, kraju oraz waluty, którą się posługujemy ( niestety nie ma PLN), musimy odpowiedzieć na serię pytań. Aplikacja prosi o podanie min.: ilości krów w naszym stadzie, średniej długości laktacji, wydajności, ceny mleka, kosztu zakupu cielnej jałówki, ceny brakowanej krowy, stawki za godzinę pracy, ilości komórek somatycznych w mleku pochodzącym z naszego stada, liczby zabiegów dowymieniowych na 1 przypadek mastitis, oraz o to jak często wzywamy lek. weterynarii i jaki jest koszt takiej wizyty.

Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania wyświetla nam się raport, który zostaje również przesłany na podany wcześniej adres mailowy. Dowiadujemy się z niego jakie koszty ponosimy z tytułu klinicznej jak i podklinicznej formy mastitis. Raport dość szczegółowo przedstawia nam wielkość strat spowodowanych zapaleniem wymienia.

W zależności od podanych wcześniej założeń do jakich chcemy dążyć, aplikacja oblicza sumę pieniędzy zaoszczędzoną dzięki ograniczeniu mastitis w naszym stadzie.

Jest to dość ciekawa aplikacja, pomimo anglojęzycznej wersji, stosunkowo łatwa w obsłudze. Warto poświecić na nią kilka chwil, ponieważ raport skłania do ciekawych wniosków.

Aplikacja, jest dostępna pod nazwą Mastitis Cost Calculator, na iOS (App Store) oraz Android (Google play).

Podobał się artykuł? Podziel się!