Firma CID LINES, zajmująca się bioasekuracją, udostępniła aplikację na urządzenia mobilne. Służy ona do szacowania kosztów związanych z matistis w stadach krów mlecznych. Jak na razie, darmowy program dostępny jest jedynie w języku angielskim.

Po oddaniu swojego adresu mailowego, kraju oraz waluty, którą się posługujemy ( niestety nie ma PLN), musimy odpowiedzieć na serię pytań. Aplikacja prosi o podanie min.: ilości krów w naszym stadzie, średniej długości laktacji, wydajności, ceny mleka, kosztu zakupu cielnej jałówki, ceny brakowanej krowy, stawki za godzinę pracy, ilości komórek somatycznych w mleku pochodzącym z naszego stada, liczby zabiegów dowymieniowych na 1 przypadek mastitis, oraz o to jak często wzywamy lek. weterynarii i jaki jest koszt takiej wizyty.

Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania wyświetla nam się raport, który zostaje również przesłany na podany wcześniej adres mailowy. Dowiadujemy się z niego jakie koszty ponosimy z tytułu klinicznej jak i podklinicznej formy mastitis. Raport dość szczegółowo przedstawia nam wielkość strat spowodowanych zapaleniem wymienia.

W zależności od podanych wcześniej założeń do jakich chcemy dążyć, aplikacja oblicza sumę pieniędzy zaoszczędzoną dzięki ograniczeniu mastitis w naszym stadzie.

Jest to dość ciekawa aplikacja, pomimo anglojęzycznej wersji, stosunkowo łatwa w obsłudze. Warto poświecić na nią kilka chwil, ponieważ raport skłania do ciekawych wniosków.

Aplikacja, jest dostępna pod nazwą Mastitis Cost Calculator, na iOS (App Store) oraz Android (Google play).